Source, message, and audience factors in persuasion: An application of the elaboration likelihood model
Kaynak, mesaj, ve dinleyici faktörlerinin ikna etme üzerine etkileri: Ayrıntılandırma olasılığı modelinin bir uygulaması
- Tez No: 368682
- Danışmanlar: PROF. DR. DIANE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın üç amacı bulunmaktadır. Ana amaç kaynak, mesaj, ve izleyici faktörlerinin ikna etme üzerine etkilerini bütüncül bir yaklaşımla, Ayrmtılandırma Olasılığı Modeli'nin bakış açısından incelemektir. İkinci amaç sosyal bilişsel psikoloji ve kişilik psikoloji' sini birbirleriyle ilişkilendirmek ve aralarındaki ilişkilerin ikna etme üzerine etkilerini göstermektir. Üçüncü amaç, psikoloji ve iş dünyasını bir araya getirmek ve promosyonda; özellikle reklam bağlamında ELM in bir uygulamasım gerçekleştirmektir. Katılımcılar toplam 145 kişi olmak üzere Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşmaktadır. İki farklı tür ürün için iki yazılı reklam oluşturulmuş (içecek reklamı, şampuan reklamı) ve her biri reklamı yapılan ürünün dört farklı varyasyonunu içeren iki çalışma yapılmıştır. Bağımsız değişkenler (1) bağlanma düzeyi; (2) kaynak inanılırlığı; (3) argüman gücü olarak belirlenmiştir. Bilişsel ihtiyaç ve kişilik özellikleri de ölçülmüştür. Araştırmada ürün hatırlama, marka hatırlama, bilişsel tepkiler, reklam'a olan tutum ölçeği, satın alma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Hipotezleri test etmek için iki MANCOVA analizi yapılmıştır. Sonuçlar bilişsel ihtiyaç faktörü ve yeniliklere açık olma ve özdisiplin kişilik faktörleri arasında pozitif bir ilişki ve bilişsel ihtiyaç faktörü ve nörotisizm kişilik faktörü arasında negatif bir ilişki göstermektedir. Tahminlere aykırı olarak bilişsel tepkiler ve yeniliklere açık olma, ve özdisiplin kişilik faktörleri arasında bir ilişki gözlenmemiştir. Yüksek seviyede bağlanma'nın daha fazla ürün hatırlama (her iki çalışma için), daha fazla marka hatırlama (her iki çalışma için), daha fazla bilişsel tepki, daha fazla olumlu tepki (içecek reklamı çalışması için) ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, yüksek seviyede kaynak inanılırlığı'nın daha fazla olumlu tepki ve reklam'a daha olumlu Tutum ile ve yüksek seviyede bilişsel ihtiyaç faktörü'nün daha az olumlu Reklam Tutumu ile ilişkili olduğu gözlenmiştir (şampuan reklamı çalışması için). Ayrıca, argüman gücü ve kaynak inanılırlığı'nın ürün hatırlama üzerinde; bağlanma ve kaynak inanılırlığı'nın marka hatırlama üzerinde; bağlanma, argüman gücü, kaynak inanılırlığı'nın bilişsel tepkiler üzerinde; bağlanma ve argüman gücü'nün olumlu tepki üzerinde; argüman gücü ve kaynak inanılırlığı'nın reklam'a olan tutum üzerinde; bilişsel ihtiyaç, argüman gücü ve kaynak inanılırlığı'nın reklam'a olan tutum üzerinde (içecek reklamı çalışması için); bağlanma, argüman gücü, kaynak inanılırlığı'nın reklam'a olan tutum üzerinde (şampuan reklamı çalışması için) birleşik etkileri olduğu gözlenmiştir. Bulgular, literatürdeki önceki sonuçlar üzerinden tartışılmış, çalışmamn katkıları ve sınırları sunulmuş ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has three major objectives. The primary aim was to investigate the effects of source, message, and audience factors on persuasion in a holistic approach from the viewpoint of the Elaboration Likelihood Model. The second aim was to link social cognition and personality psychology and to demonstrate their relations and effects on persuasion. The third aim was to bring together the psychology and business worlds and to demonstrate an application of the Elaboration Likelihood Model in promotion, especially in an advertisement context. The sample consisted of 145 undergraduate students from Bogazi