Individualism collectivism, self esteem, and alternative indices of self certainty
Bireyselcilik-toplulukçuluk, özsaygı ve benlik belirginliğinin alternatif ölçüleri
- Tez No: 368683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ATACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bireyler farklı derecede açıklık ve tutarlılıkta benlik tanımlamaları yapmaktadırlar. Benlik kavramı üzerine yapılan kültürlerarası araştırmalar, toplulukçu kültürlerin üyelerinin bir ortam belirtildiğinde benlik tanımlarını daha rahat sağladıklarını göstermiştir. Bu bulgu, daha az bireyselci kişilerin kendi belirttikleri belirginliklerime ilişkili olması beklenen yeni bir tepki süresi görevi geliştirmekte kullanılmıştır. Yüz dört katılımcı anketleri doldurmuş ve üç tepki süresi görevini tamamlamışlardır. Yeni geliştirilen bağlamsal görevlerde ve daha bireyselci kişilere avantaj sağlayan soyut göreve verilen tepki süreleri, kişilerin kendi belirttikleri belirginlik düzeyleriyle değil ama özsaygıyla ilişkili çıkmıştır. Genel özsaygıya katkıda bulunan kişilerarası ve kişisel özellik değerlendirmelerinin farklı bireyselcilik düzeylerine sahip kişilerde belirginlikle farklı ilişki içinde olacağı öngörülmüştür. Özsaygının kişilerarası boyutunun daha düşük düzeyde bireyselcilik gösteren grupta benlik kavramı belirginliğiyle daha güçlü bir ilişki içinde olduğu ve aynı durumun yüksek bireyselcilik gösteren grupta kişisel özellikler ile belirginlik arasında geçerli olduğuyla ilgili çatışan destek vardır. Özaygı, benlik belirginliği arttıkça yükseldi ve bu ilişki yüksek bireyselcilik düzeylerinde daha güçlüydü.
Özet (Çeviri)
Individuals vary in the extent to which they provide clear and consistent selfdescriptions. Cross-cultural research on the self-concept has shown that members of collectivistic cultures are more at ease with providing self-descriptions when a context is specified. This fact was used to develop a new reaction time task which was predicted to be related to self-reported self-concept clarity for people who were less individualistic. Hundred and four participants filled out questionnaires and completed three reaction time tasks. Latencies on the newly developed contextualized tasks and on an abstract task, which puts more individualistic people at more ease, were not related to self-reported clarity, but to self-esteem. Evaluations of interpersonal and personal characteristics that made up global selfesteem were predicted to be differentially associated with clarity in people with different levels of individualistic orientation. There was mixed support for the hypothesis that self-concept clarity would be more strongly related to interpersonal aspects of self-esteem in the low-individualistic group, and to personal characteristics in the high-individualistic group. Self-esteem increased as selfreported clarity increased and this relationship was stronger at higher levels of individualism.