Dating violence among Turkish University students: Prevalence rates and predictors of psychological, physical and sexual violence
Türk üniversite öğrencilerinin evlilik öııccsi duygusal ilişkilerinde şiddet: Psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddet oranları ve bunlarla ilişkili faktörler
- Tez No: 368681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ATACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Evlilik öncesi duygusal ilişkilerde şiddetin neredeyse evlilik içi şiddet kadar yaygın olduğu bulunmuştur. Bu çalışma Tiiık üniversite öğrencilerinin evlilik öncesi duygusal ilişkilerindeki şiddetle ilişkili faktörleri bulmayı amaçlamaktadır. Bunu yaparken, şiddetin“kontroF'e ve ”geleneksel cinsiyet rolü tutumlarf'na bağlı olduğunu iddia eden feminist teorinin ve güvensiz bağlananan bireylerin şiddet uygulama ve şiddete maruz kalma risklerinin daha fazla olduğunu belirten bağlanma teorisinin argümanları incelenmiştir. Katılımcılar Türkiye'deki dört farklı üniversitede lisans öğrenimi gören 277 (169 kadın ve 108 erkek) kişiden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçekler İlişki Anketi (İA), Cinsiyet Rolü Geleneksellik Ölçeği, Güç Algıları Ölçeği, ve Çatışma Yöntemleri Ölçeği'di r (ÇYÖ). Sonuçlar erkeklerin kadınlara oranla daha fazla cinsel şiddet uyguladığını ve fiziksel şiddete maruz kaldığını göstermektedir. Psikolojik şiddet kullanmanın altında yatan motivasyonlar kadınlar ve erkekler için farklılık göstermemektedir. Kadınlar fiziksel şiddete maruz kalma durumunda erkeklerden daha fazla rahatsız olmaktadırlar. İlişkinin ciddiyeti maruz kalma raporları ile negatif ilişkilidir ancak uygulama raporlarıyla ilişkili değildir. Müslüman katılımcılar arasında daha az dindar kadınların daha dindar kadınlara oranla daha fazla fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldıkları ve daha dindar erkeklerin daha fazla cinsel şiddet uyguladıkları bulunmuştur. Geleneksel cinsiyet rolü tutumları ile cinsel şiddet uygulama ve fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalma arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Güç tatmini, psikolojik şiddet uygulama ve cinsel şiddete maruz kalma ile ters ilişkilidir Saplantılı bağlanma tarzına sahip bireylerin diğer bağlanma tarzlarına göre daha fazla cinsel şiddet uygulama oranlan olduğu, ve bu bireylerin kız/erkek arkadaşlarını kayıtsız bağlanma tarzında algılamaları durumunda daha fazla fiziksel şiddet uyguladıkları bulunmuştur. Sonuçlar, psikolojik ve fiziksel şiddet oranlarının her ne kadar Amerikan örneklemleı indeki ve evli Tiırk örneklemlerindeki oranlardan düşük olduğunu gösterse de, Türk üniversite öğrencilerinin evlilik öncesi duygusal ilişkilerinde de şiddettin nitelik ve niceliği dikkat çekici boyuttadır.
Özet (Çeviri)
It has been shown that dating violence is almost as common as manital violence. This study attempted to lind the predictors of dating violence among Turkish university students by examining the arguments of feminist theory, that violence is related to control and traditional gender role attitudes, as well as those of attachment theoty, that insecure individuals are at a higher risk for inflicting and receving violence. The participants were 277 undergraduate students (169 females and 1 08 males) studying at four different universities in Turkey. The participants Hlled out a questionnaire consisting of Relationship Questionnaire (RQ), the Sex-Role Traditionalism Scale, the Power Perceptions Scale, and the Conflict Tactics Scale (CTS). The results showed that more men than women perpetrated sexual violence and received physical violence. The motivations underlying the use of psychological violence did not differ for males and females. Women showed higher levels of distress in response to physical victimization than men. Relationship seriousness was negatively related with victimization reports but unrelated to perpetration reports. Among Muslims, less religious women but more religious men were more likely to receive physical and sexual violence and more religious men were more likely to inflict sexual violence. Traditonal gender role attitudes were positively related to the perpetration of sexual violence and the receipt of physical and sexual violence. Power satisfaction was negatively related to the perpetration of psychological violence and the receipt of sexual violence. Preoccupied individuals were more likely to inflict sexual violcnce compared to othcr attachment styles and they were more likely to inflict physical violence if they perceived their partner as dismissing. This study revealed t~at although the prevalence of psychological and physical violence is lower than the rates in American samples and married Turkish samples, dating relationships of university students are not exempt from violence.