Theoretical and experimental analyses of compliant universal joint
Esnek kardan mafsalının teorik ve deneysel analizleri
- Tez No: 368742
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SUAT KADIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. VOLKAN PARLAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada esnek kısımları yay çeliğinden yapılan kardan milinin esnek bir versiyonu incelenmiştir. Özgün tasarım birbirlerine dik olarak monte edilmiş iki özdeş parçadan oluşmaktadır. Özdeş parçalar düzlemsel malzemelerden imal edilebilir, bu nedenle mekanizmanın üretimi kolaydır ve bu önemli bir avantajdır. Bu çalışmada iki farklı plaka kalınlığında mekanizma tasarım örnekleri boyutlandırılmıştır. Bu örneklerin bükülen mafsallarındaki gerilmeler analitik metotlar ve sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir. Böylece mekanizmaların tork kapasiteleri belirlenmiştir. Ayrıca mekanizmaların yorulma analizleri de yapılmıştır. Yapılan analitik ve sayısal çalışmaları doğrulamak amacıyla, tasarlanan örneklerin bir tanesi üretilmiş ve üç farklı koşulda çalıştırılmıştır. Bu deneylerin sonuçlarının kuramsal yaklaşımlar ile tutarlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a compliant version of the cardan universal joint whose compliant parts are made of blue polished spring steel is considered. The original design consist of two identical parts assembled at right angles with respect to each other. Identical parts can be produced from planar materials; thus, it has the advantage of easiness in manufacturing. As a design example, two mechanisms are dimensioned with different plate thicknesses. The resultant stresses at flexural hinges of these samples are determined via analytical and finite element analysis method. Torque capacity of these mechanisms are determined. Also fatigue analysis of these mechanisms are performed. Further, one of these samples is manufactured and operated under three different conditions. It is verified that results of experiments are consistent with theoretical approaches.