Reliability based evaluation of seismic design of Turkish bridges by using load and load and resistance factor method
Yük ve dayanım katsayıları yöntemine göre köprü ortaayaklarının Türk deprem tasarımınına göre güvenilirlik bazında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 368746
  2. Yazar: SEYİT ALP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Türkiye karayolu köprülerinin, ortaayak kolonları deprem tasarımının güvenilirlik teorisine göre değerlendirilmesini hedeflemiştir. Türkiye karayolları köprüleri American Association of State Highway and Transportation Officials, Standard Specifications for Highway Bridges 17th Ed. (AASHTO LFD 2002) kullanılarak tasarlanmaktadır. Ancak tasarım koşulları“Yük ve Dayanım Faktörü (LRFD)”metoduna göre güncellenmektedir. Bu çalışma ile, Türkiyede inşa edilen köprülerin güvenilirlik seviyesinin belirlenmesi hedeflenmiştir. AASHTO LRFD 2010, AASHTO LRFD 2007, AASHTO LFD 2002, Türk revizyonu AASHTO LFD 2002'ye göre tasarlanmış köprülerin güvenilirlik seviyesinin belirlenmesi için çalışılmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ODTU ve TUBITAK ile birlikte yürütülen 110G093 numaralı“Türkiye Köprü Mühendisliğinde Tasarım ve Yapımına İlişkin Teknolojilerin Gelirtirilmesi”projesinin kapsamında yeni bir deprem tasarımı bölümü oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasında, devam eden proje kapsamında sunulması planlanan ilgili bölüme göre yapılacak köprülerin güvenilirlik seviyesi de belirlenmiştir. Gerçek yapısal durumları en uygun şekilde yansıtabilmek ve belirsizlikleri değerlendirmek için deprem yükleri ve kolon taşıma kapasitelerinin belirlenmesinde kullanılan tüm istatistiksel parametreler yerli ve yabancı literatürden elde edilmiştir. Deprem yükleri tek serbestlik dereceli köprü modellerinin tepki spektrumu analizi ile elde edilmiştir. Kolon taşıma kapasiteleri çift eksenli eğilme ve eksenel basınç tesirleri gözönüne alınarak belirlenmiştir. Bunun için,“Interaction Surfaces of Reinforced – Concrete Sections in Biaxial Bending”(Fafitis, 2001) de teorisi anlatılan, Green teoremi ile oluşturulmuş etkileşim yüzeyi algoritması hazırlanmıştır. Güvenilirlik katsayısı sayısal Monte Carlo simulasyonu yöntemi kullanılarak hesaplanmış, Birinci Mertebe Güvenilirlik Metodu ve Birinci Mertebe İkincil Moment Güvenilirlik Metodları kullanılarak analitik çözümler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the safety level of seismic design of Turkish highway bridge pier columns with respect to reliability theory. Evaluation of bridges was performed for four different codes of American Association of State Highway and Transportation Officials (AASHTO). Reliability indices were calculated for AASHTO Load and Resistance Factor Design 2010 (AASHTO LRFD 2010), AASHTO LRFD 2007, AASHTO Standard Specifications of Highway Bridges (LFD 2002) and Turkish modification of AASHTO LFD 2002 (current design code for highway bridges in Turkey). In the scope of project number of 110G093“Development of Turkish Bridge Design Engineering and Construction Technologies”associated with Middle East Technical University (METU) and Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) and Turkish bridge design authority General Directorate of Highways (KGM), a new seismic design chapter was proposed based on LRFD provisions. In this study, proposed specifications were also evaluated based on the structural reliability methodology. The statistical data of all components in seismic load demand and column carrying capacity were studied based on both local and international literature to assess the uncertainties. Seismic load demand was calculated with response spectrum analysis of simplified single degree of freedom models of various bridges. Load carrying capacity of pier columns were checked for bi-axial bending combined with axial compression. For that purpose, an algorithm based on Green's theorem was written for development of the interaction surface adopted from the“Interaction Surfaces of Reinforced – Concrete Sections in Biaxial Bending”(Fafitis, 2001). Reliability index was calculated with numerical Monte Carlo Simulation Method and compared with First Order Reliability Method and First Order Second Moment Reliability Methods.