State of the art in roller compacted concrete (RCC) dams: Design and construction
Silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) barajlar üzerine en son teknolojik gelişmeler: Dizayn ve yapım
  1. Tez No: 368747
  2. Yazar: SERDAR SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIN ARICI, PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) son zamanlarda beton ağırlık barajlar için uygulanabilir yeni bir yapım malzemesi olarak ortaya çıkmıştır. SSB düşük maliyeti ve hızlı yerleştirilmesi sebebiyle tüm dünyada popüler olmuş olup, yeni barajların yapımı, eski barajların rehabilitasyonu ve yol yapımı gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada öncelikli olarak dünyadaki geniş SSB baraj pratiğinin malzeme özelliklerine odaklı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Dünyada değişik şartlarda yapılan barajlarda elde edilmiş olan malzeme özellikleri tasarım kriterlerini etkileyen parametrelerin belirlenmesi amacı ile sunulmuştur. Bu tezin ikincil amacı ise SSB barajların yapısal açıdan tahkiki için kullanılan analiz metodlarının, yani özellikle termal ve sismik analiz yöntemlerinin incelenmesidir. SSB´nin özel yapısı ile beton ağırlık barajlarından yapısal olarak farklı inşa edilmesi nedeni ile bu barajlaın tahkiki için kullanılan analiz teknikleri araştırılmıştır. Son olarak, bu tezde çeşitli SSB barajların performansı üzerine bilgi verilmekte, bu örneklerden yararlanarak bu sistemlerde beklenen performansın elde edilmesi için gerekli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Roller Compacted Concrete (RCC) appeared as a feasible new type of construction material for concrete gravity dams. RCC became very popular rapidly all over the world due to its low cost and fast deployment and is used for various purposes, including the construction of new dams, pavements, highways and the rehabilitation of existing dams. The primary purpose of this study is to investigate wide range of practice in RCC dam construction with a focus on the material properties. The material properties of a range of RCC dams around the world are documented with the goal of determining the factors affecting critical design attributes of RCC dams. As a secondary note, the analyses methods for the structural design and evaluation of RCC dams, i.e. the seismic and thermal analyses, are investigated. The current literature on the evaluation of these dams was surveyed given that these systems are structurally different from concrete gravity dams due to the specific nature of the material. Finally, the text also includes some information on the performance of a range of RCC dams around the world and the accompanying recommendations for good performance.