Biomechanical modelling of a horse rider
At binicisinin biyomekanik modellenmesi
  1. Tez No: 368749
  2. Yazar: SİNEM GÖZDE DEFTERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, biyomekanik bir at binicisi modeli geliştirilmiştir. Binici, yanal düzlemde, bedeninin her bir uzvunu temsil edecek şekilde çubuk parçaları ile modellenmiştir.Kinematik olarak ağacımsı yapıda olan bu model, döner mafsallarla bağlanmış 11 parçadan oluşmaktadır. Her eklemin eşdeğer bir kas torku ile tahrik edildiğini göz önünde bulundurarak, binici modelinin hareket denklemleri elde edilmiştir. Bu çalışmada, binici tarafından uygulanan kas tahrik torklarının ve atın biniciye uyguladığı eşdeğer kuvvetlerin minimize edilmesi amaçlandı. Bu hedefe ulaşmak için uygun bir performans ölçüsü tanımlanmıştır. Bu performans ölçüsü, bir insan ekleminin hareket ve tork limitleri gibi biyolojik kısıtları göz önüne alınarak minimize edilmiştir. Binicinin düşmesini engellemek amacıyla ayrı bir kısıt daha kullanılmıştır. Örnek çalışma olarak, adi süratli biniş ve ani duruş senaryoları ele alınmıştır. Bu çalışmaları gerçekleştirmek için de MATLAB® kullanılarak kodlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a biomechanical horse rider model is developed. The rider is modeled, on the sagittal plane, using link segments representing the limbs of the body. The model which is a tree type structure kinematically, consists of 11 links connected by revolute joints. Assuming that each of the joints is actuated by an equivalent muscle torque, the equations of motion of the rider model is developed. In this study, it is assumed that the actuating muscle torques applied by the rider and the equivalent forces applied by the horse on the rider are to be minimized. An appropriate performance measure is defined in order to achieve this goal. This performance measure is minimized subject to the biological constraints regarding the movement and torque limits of a human joint. A constraint, which ensures that the rider does not fall down from horseback, is also imposed. As two case studies, sitting trot and a sudden stop scenario are considered. Computer codes are developed, in MATLAB®, in order to realize these case studies.