Sound power level prediction in ducted heating, ventilating and air conditioning systems
Kanallı ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde ses gücü seviyesi tahmini
  1. Tez No: 368750
  2. Yazar: CEMİL YAYLADERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme Sistemlerinde ortaya çıkan gürültünün tahminine ve analizine yönelik, kullanıcı arayüzü kolay bir yazılım programı hazırlamaktır. Çeşitli araştırmalar sonucu elde edilmiş olan standart verileri ve formülleri kullanarak havalandırma kanallarında gürültü kaynakları ve ses yayılımları incelenmiş ve geliştirilen yazılıma entegre edilmiştir. Sözkonusu yazılımın genel yapısı ve yazılıma uygulanan farklı tipteki havalandırma kanal öğelerinin yazılımdaki uygulamaları kullanıcı arayüz örnekleri verilerek çalışmada anlatılmaktadır. C# programalama dili kullanılarak hazırlanan yazılımın yetkinliği örnek vaka çalışması kullanılarak tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop user friendly software to predict and analyze noise levels in enclosed spaces due to Heating, Ventilating and Air Conditioning (HVAC) System. Sound sources and transmission mechanisms are investigated by the prediction formulae and data originated from research studies and standards. For the analysis portion of the software, through the implementation of HVAC elements, sound power levels at the ventilation system outlet are obtained. General software structure is explained by different user-interface samples in the thesis. A case study is presented to display the capability of the software prepared in C# programming language within the scope of the study.