Development of a modal analysis software platform
Modal analiz yazılım platformu geliştirilmesi
  1. Tez No: 368757
  2. Yazar: ONUR ÖZGELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Modal tanımlama teknikleri sistemlerin deneysel elde edilen frekans tabanındaki sonuç fonksiyonlarından sistemlerin modal parametrelerini belirlemek için kullanılırlar. Bu yüksek lisans çalışmasında, içinde farklı modal tanımlama tekniklerinin uygulanabileceği bir yazılım platformu geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, literatürde mevcut olan birçok modal tanımlama teknikleri incelenmiştir ve içlerinden bazıları yazılımda kullanılmak üzere seçilmiştir. Modal tanımlama tekniklerinin araştırılmasına ek olarak, ticari olarak kullanılan modal analiz yazılımları da bir modal analiz yazılımının neleri içermesi gerektiği konusunda reçete çıkarabilmek için araştırılmıştır. Reçetedeki bulgulara göre, modal analiz yazılımının bölümleri oluşturulmuştur. Yazılımı geliştirme ortamı olarak LabVIEW seçilmiştir. LabVIEW, yazılım geliştiricisi açısından diğer programlama dillerine göre programlama avantajları olduğu için tercih edilmiştir. Bunun yanısıra, LabVIEW kullanarak kullanıcılar için grafik arayüzleri hazırlamak diğer programlama dillerine göre çok daha kolaydır. Yazılımın düzgün çalıştığını onaylamak için iki tane örnek çalışma gerçekleştirilmiştir. Birinci örnek çalışmanın sonuçları sonlu eleman yazılım programından alınmıştır. Sonlu eleman yazılımı kullanılarak herhangi bir yapı üzerinden sayısal olarak oluşturulmuş frekans sonuç fonksiyonları alınmıştır. Bu frekans sonuç fonksiyonları geliştirilen yazılımda işlenmiştir. İkinci örnek çalışma için ise deneysel olarak elde edilen frekans sonuç fonksiyonları yazılımda işlenmiştir. Böylece, yazılımın analitik veya deneysel yollarla elde edilen frekans sonuç fonksiyonları için doğru bir şekilde çalıştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modal identification techniques are used for identifying modal parameters of the system via frequency response functions of the system obtained from modal testing. In this master study, it is aimed to develop a software platform in which different modal identification techniques can be implemented. For this purpose, many modal identification techniques available in the literature are investigated and some of them are selected to be used in the software platform. Besides the investigation on modal identification techniques, commercially available modal analysis softwares are researched in order to get the recipe for what a modal analysis software is to be included. According to the findings of the recipe, the parts of modal analysis software are constructed. LabVIEW is chosen for environment to develop the software. It is preferred for that it has programming advantages for the developer over other programming languages. Furthermore, creating graphical user interfaces for the users using LabVIEW is by far easier compared to other programming languages. In order to validate that the software works properly, two case studies are carried out. The result of first case study is taken from a finite element software package. Numerically generated frequency response functions are taken from an arbitrary structure by using the finite element software. These FRFs are processed in the developed software. As for the second case study, experimentally gathered FRFs are processed in the software. Thus, it is shown that the software works properly for FRFs which is obtained by either analytical or experimental means.