The unique characteristics of the japanese economic development; an institutional analysis of the interactions between the state, market, and firm
  1. Tez No: 36877
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER BERKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasındaki büyük maddi ve manevi yıkıma rağmen, Japonya'nın bugüne değin ortaya koyduğu“olağanüstü”sosyal ve iktisadi kalkınma hamlesi ülkeyi adeta sosyal bilimlerin temel bazı varsayımlarını test ettikleri bir laboratuar konumuna getirdi Buna paralel olarak kendiliğinden bir 'Japon“mucize”sini açıklama sektörü' oluştu. Çeşitli iktisat ekolleri Japon iktisadi olgusunu kendi açılarından anlamağa ve açıklamağa çalıştılar. Bu çalışmada, Japon iktisadi başarısını en kapsayıcı bir şekilde anlamamızı mümkün kılacağı iddiasıyla kurumsal bir yaklaşım tercih edildi Bu yöndeki tercih, sözkonusu yaklaşımın daha gerçekçi, kapsayıcı ve daha da önemlisi tarihsel tecrübeye uygun oluşuydu. Kurumsal iktisadı yaklaşımın temel görüşleri ortaya konurken neo-klasik iktisatın rasyonalite, tam bilgi, tam rekabet, veya piyasa, firma, devlet, ve kişisel çıkar güdüsüne yönelik birtakım temel ve tamamlayıcı varsayımları eleştirel bakış açısıyla ele alındı. Kendisi bir kurum olan piyasa ile piyasa dışı kurumlar olan devlet ve firma arasındaki ilişkiler kurumsal açıdan ele alındı. Devlet müdahalesinin oldukça belirgin oluşu, devlet destekli kartellerin yaygınlığı, işçi-işveren ilişkilerinin özgünlüğü, firmaların ortaya koyduğu davranış kalıpları gibi olgular kurumsal yaklaşımı zorunlu kılan nedenler olarak belirginleşti Giriş bölümünden sonra gelen ikinci kısımda; Kurumsal tktisat'ın temel görüşleri, neoklasik ekonominin temel varsayımlarının eleştirisiyle birarada verildi Üçüncü bölümde; kurumlararası ilişkilerin pratikte nasıl olduğunu gösteren Japon endüstri politikası yer alıyor.Dördüncü bölümde; benimsenen kurumsal yaklaşım çerçevesinde, sözkonusu ekonomik yapının temelde Japon tarihinden ve kültüründen kaynaklanan birtakım belirleyici vasıfların ürünü olduğu savunuldu. Çalışmada ortaya çıkan sonuç, her sistemin kendine has rasyonalite inşa etme süreci olduğu ve evrensel bir rasyonalite tanımın mümkün olmadığı şeklindeki temel kurumsal yaklaşımı bir kez daha doğruladı. Buna göre; birtakım özgün tarih, kültür, doğal çevre gibi evrensel olmayan değişkenler sistemleri birbirlerinden farklılaştıracak kadar etkin olabilirler. Bu çalışmanın temel argümanı olarak da söylenebilir ki; eğer bu etkenler günün ihtiyaçlarına uygun kurumlar bünyesinde anlamlı birtakım formül ve ifadelere dönüştürülebilirse, neoklasik iktisadın da öngördüğü daha etkin bir piyasa, daha sağlıklı çalışan bir iktisadi düzen inşası mümkün olabilir. Japonya örneğinde, sözü edilen süreç sosyal-iktisadi bakış açısıyla ele alındı.
Özet (Çeviri)
Considering the tremendous economic performance in post-world war era, Japanese economic development was analyzed from the Institutional Economic perspective. It was argued, as a subject matter of this thesis, that as Japanese economic success was becoming more evident, it also became increasingly obvious that many assumptions of liberal and orthodox economics yielded counterintuitive results in that country. The following factors are enough to illustrate this argument: In Japan oligopolies were strong, labor mobility low, government interference high, and yet the efficiency of the economy in terms of output, productivity growth, and competitive power could not be doubted For all these reasons, the research question was specified as follows. Japanese economic development exhibits some“unique”characteristics that distinguishes it from the western cases. Furthermore, Japan indebted most of these characteristics to the historical and cultural heritage of its own past