Japonya ve ABD yönetim modellerinin karşılaştırılması üzerine bir analiz
An analysis on the comparison of Japanese and USA public administration models
- Tez No: 812467
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Her devlet köklü tarihi, kendine özgü siyasi yapısı, sosyo-ekonomik koşuları ve hükümet sistemine sahiptir. 20.yüzyılın ikinci yarısında tüm dünyada etkili olan küreselleşme süreci ile birlikte toplumlar büyük ölçüde değişim yaşamıştır. Aynı süreç ile birlikte sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçilmesiyle yaşanan değişimler hız kazanmıştır. Bununla birlikte ortaya çıkan gelişmeler kamu yönetimi alanını da derinden etkilemiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında karşılaştırmalı olarak ülkelerin yönetim modellerini ve bunların mevcut yönetim biçimlerine yansımalarını değerlendirmek kamu yönetimi alanında önemli bir gündem haline gelmiştir. Karşılaştırmalı Kamu Yönetimi Disiplininin amacı, devletlerin yönetim modellerini karşılaştırmak ve bunun sonucunda ülkelerin farklıkları ve benzerliklerini ortaya koymaktır. Ayrıca devlet yönetim biçimlerinin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini analiz ederek, ülkelerin zayıf ve güçlü yönlerini araştırmak, yönetim modellerindeki aksaklıkları tespit ederek yönetim kavramının gelişmesini sağlamaktır. Köklü bir tarihsel geçmişe ve yönetsel yapıya sahip olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya coğrafi ve kültürel olarak birbirinden uzak olan iki devlettir. Ancak ABD demokrasinin temsilcisi olarak tüm dünya devletlerini etkilemiştir ve Japonya ise dünyayı yeniçağa ulaştıran doğu medeniyetini dünyaya tanıtan en güçlü ülke olmuştur. Bu çalışmanın konusunu da iki ülke yönetim sistemi, hükümet biçimleri, yargı gücünün oluşumu ve yürütme yapıları gibi devlet yönetim mekanizmasını oluşturan ana öğeler karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, dünyanın iki farklı kıtasında yer alan ABD ve Japonya'nın yönetsel özelliklerini benzerlikleri ve farklılıkları açısından ortaya çıkarmaktır. Bu anlamda çalışmamızda iki devletin hükümet sistemleri detaylı bir biçimde incelenerek mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each state has a deep-rooted history, unique political structure, socio-economic conditions and government system. In the second half of the 20th century, societies have not changed to a large extent with the globalization process that has been effective all over the world. With the same process, the hopes experienced with the transition from the industrial society to the information society gained momentum. However, the emerging developments have also deeply affected the field of public administration. After the Second World War, it became an important agenda in the field of public administration, which preserved the school management models and their reflections on the current management structure. The aim of the Comparative Public Administration Discipline is to meet the management models of the states and as a result, to reveal the differences and appearances of the countries. In addition, analyzing the excessive loads used by the state management structure, researching the weak and strong weights of schools, identifying the buyers in the management models and providing a management understanding. The United States of America (USA) and Japan, which have a deep-rooted historical background and administrative structure, are two states that are geographically and culturally distant from each other. However, as the representative of democracy, the USA influenced all the states of the world, and Japan was the most powerful country that introduced the eastern civilization, which brought the world to the new age, to the world. This point of view also compared the main lines that make up the state management groups such as the two countries' management system, government structure, judicial power execution and executive management. For this purpose, it reveals the administrative characteristics and comparisons of the USA and Japan, which are located in two different continents of the world. In this study, two state government systems were briefly examined and compared.