Japon yönetim tarzinin temel özellikleri ve Toyota Türkiye üzerine bir inceleme
Basics of Japanese management style and a study on Toyota Turkey
  1. Tez No: 210331
  2. Yazar: TEOMAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Japonya'nın, II. Dünya savasında yenilgiye ugradıktan sonra bu güne kadar gösterdigi basarı ve ABD ile yarısabilecek bir ekonomik güç haline gelmesi, Dünyadaki bir çok isletmenin, Japon yönetim tarzı ile ilgilenmesini saglamıstır. Japonları basarıya tasıyan bu yönetim özelliklerini kendi isletmelerinde uygulamaya çalısan birçok firma, uygulamalarda sosyal kültürel farklar, demografik yapı, cografik farklılıklar, inançlar ve egitim gibi her ülkenin kendine has özellikleri sebebiyle sorunlar yasamıslar ve Japon yönetim tarzının özelliklerini uygulamada tam olarak basarı saglayamamıslardır. Japonya'nın ABD'den ögrendigi teknikler ile toplumsal yapısının bir getirisi olarak ortaya çıkan ve Japonya'da basarıyla uygulanan yönetim tarzının, Japonya dısındaki Japon kökenli Toyota Türkiye'de incelenmesi konuya açılım getirmesi açısından önem kazanmıstır. Bu baglamda; ?Japon Yönetim tarzının temel özellikleri ve Toyota Türkiye üzerine bir inceleme? baslıgı ile sunulan bu çalısmanın cevap aradıgı sorular; a) Japon yönetim tarzının temel özelliklerinin Toyota Türkiye'de uygulanabilirligi nedir? b) Japon yönetim tarzının Toyota Türkiye'de uygulanabilen özelliklerinde farklılasma var mıdır? Çalısmada bu sorulara cevap ararken uygulanabilirlik ve farklılasmaların nedenleri üzerine çıkarımlar yapılabilmesi de hedeflenmektedir. Toyota Türkiye'de anket çalısması yapılmasına izin verilmediginden bu yöntem kullanılamamıstır. ncelemede, gözlem ve görüsme yönteminden faydalanılmıstır. Toyota Japonya uygulamaları ile ilgili özellikle Japon Koordinatörler ve Japonya'da görev almıs çalısanlar ile görüsmeler yapılarak bilgiler toplanmıstır. Toyota Türkiye uygulamaları ile ilgili fabrikanın farklı bölümlerinde çalısan farklı statüdeki birçok çalısan ile görüsülmüs ve degerlendirmeler yapılmıstır. Bunun dısında gözlemler yapılmıs uygulamalardaki farklılıklar tespit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Many companies have been interested in the Japanese management style, with success achieved up to now, became an economical power that can compete with USA right after they had sustained a defeat in the World War II. Many companies that would like to apply these management style that carried Japanese people to the success, faced many problems because of the characteristics unique to each country such as social & cultural differences, demographic structure , geographical differences, religion & education and these companies could not be successful while applying Japanese management style. It became important to investigate the management style, emerging from the Japanese social structure & the techniques that Japan learned from USA, in Toyota Turkey which is originated from Japan ,but located out of Japan since it provides an expansion to the subject. In this manner, the questions which this research , ?Basic Properties of Japanese Management Style & an Investigation about Toyota Turkey? aims to answer are: a) What is the applicability of the basic properties of Japanese management style in Toyota Turkey? b) Is there any differentiation in the properties of Japanese management style that is applied in Toyota Turkey? In this study, while looking for answers for these questions, it is also aimed to make some inferences about the reasons of the applicability & differentiation. Since it is not allowed to make questionnaires in Toyota Turkey, this method could not be used. Regarding Toyota Japan applications, information is collected through the negotiations with Japanese coordinators & employees that had been worked in Japan. Besides, negotiations & evaluations were made with many employees, working in different departments of the plant with different status. Beyond that, observations are made & it is aimed to determine the differences of application.