Surveillance study of Salmonella in fresh peppers (Capsicum annuum L.) and inactivation by high hydrostatic pressure treatment
Taze biberlerde (Capsicum annuum L.) Salmonella araştırılması ve yüksek hidrostatik basınç ile inaktivasyonu
- Tez No: 368778
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS, YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Türkiye' deki taze biberlerde Salmonella dağılımını araştırmaktır. Bu amaçla, Ankara, Türkiye'den 9 süpermarket ve 3 pazar ın bulunduğu 3 bölgeden toplam 255 taze biber örneği (yeşil, kapya, dolma, köy, çarliston) toplanmıştır. Şüpheli Salmonella kolonileri, Salmonella'ya özgü bir gen ait olan invA ile polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) kullanılarak doğrulanmıştır. Kapya biberden izole edilen izolatlardan biri Salmonella olarak tanımlanmıştır. Salmonella olarak tanımlanan izolat fenotipik (serotipleme) ve genotipik (genotipik çoklu bölge sekans tipleme, MLST ve vuruşlu alan jel elektroforezi, PFGE) methodları kullanılarak karakterize edilmiştir. MLST analizinde, College Cork Üniversitesi tarafından dizayn edilen 7 gen (aroC, dnaN, hemD, hisD, purE, sucA ve thrA) MLST metodu kullanılmıştır. PFGE çalışması kapsamında elde edilen Salmonella izolatıyla karşılaştırmak için toplamda 4 Salmonella izolatı kullanılmış ve suşumuzun moleküler tiplemesinde diğerlerinden farklı bir PFGE patern gözlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde inoküle edilmiş, dilimlenmiş biberlere yüksek hidrostatik basınç (YHB) uygulanmıştır. Yüksek hidrostatik basınca tabi tutulan (500 MPa, 25°C, 5 dk) örneklerin 1 ml süspansiyonlarında Salmonella saptanmamıştır. Yüksek basınç uygulanan taze biber örnekleri 25°C ve 4°C'de 7 gün muhafaza edilmiştir. 7 gün muhafazadan sonra 4°C'deki örneklerde TSA üzerinde hiçbir koloni gözlemlenmemiş fakat 25°C'de Salmonella kolonileri gelişmiştir. Bu sonuç gösteriyor ki Salmonella hücreleri 500 MPa'da zarar görüyor ve uygun koşullarda tekrar büyüyor. YHB (500 MPa) uygulanmış taze biberler buzdolabı sıcaklığında tutularak güvenle tüketilebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate distribution of Salmonella in fresh peppers in Turkey. To serve this purpose, a total of 255 fresh pepper samples (green, kapya, bell, mazamort and charleston) were collected from 3 districts within 9 supermarkets and 3 bazaars in Ankara, Turkey. Salmonella suspected colonies was confirmed by using polymerase chain reaction (PCR) of Salmonella specific gene, invA. One of isolate was assigned as Salmonella, which was isolated from kapya pepper. Confirmed Salmonella isolate was characterized using phenotypic (serotyping) and genotypic (multilocus sequence typing, MLST and pulsed field gel electrophoresis, PFGE) methods. In MLST analysis, seven gene (aroC, dnaN, hemD, hisD, purE, sucA and thrA) MLST method designed by University College Cork were used. Within the scope of PFGE, total number of 4 Salmonella isolates was analyzed to compare with our Salmonella isolate and molecular subtyping of our strain exhibited different PFGE pattern. For the last section of this study High Hydrostatic Pressure (HHP) was carried out to inoculated sliced peppers. Salmonella was not detected in 1 ml of suspension from HHP treated (500 MPa, 25°C, 5 min) peppers. HHP treated fresh pepper samples stored at 25°C and 4°C for 7 days. After 7 days storage there was no any colony was count on TSA at 4°C but Salmonella colonies were re-growth at 25°C. This result demonstrated Salmonella cells were injured with the 500 MPa pressure treatments. HHP treated (500 MPa) fresh peppers can be safely consumed at refrigeration temperatures.