Production of the sidewalks; the case of Ataturk Boulevard
Kaldırımların üretimi; Atatürk Bulvarı örneğinde
- Tez No: 368802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, Ankara-Atatürk Bulvarı kaldırımlarına ilişkin mekânsal ve ideolojik süreçler üzerine bir çalışmadır. Çalışmanın temel amacı, kamusal hayatın ve yayanın değer kazanması, yayanın değer kazanması ve kamusal hayatın değerini yitirmesi ve son olarak yayanın da değerini yitirmesi ve buna bağlı olarak kaldırımların üretimi, yeniden üretimi ve yıkım süreçlerine yol açan belirleyicileri Atatürk Bulvarı örneğinde tartışmaktır. Temelde modern kentlerde yürümenin mekânı olan kaldırımları yalnız bir yerden bir yere gitmenin cereyan ettiği alanlar olarak düşünmek haksızlık olacaktır. Kaldırımlar, sadece yayanın ulaşım alanı değil, farklı sosyal ve politik öngörülerin, amaçların ve süreçlerin ürünüdür. Bu çalışma yayalık kavramını modern kentlerde insanın araçlara göre ötekileştirilmesinin söylemi olarak kavramsallaştırarak, yayalık olgusu ve kaldırım mekânını tekrar üreten aktör ve etkenlere odaklanmaktadır. Kaldırımlar, bir yandan kentin en yaygın ve önemli toplumsallaşma mekânı iken, diğer yandan yayanın değersizleşme ve insanın kent mekânında dışlanmasının simgesi halini almıştır. Tarihsel bir ürün olarak Atatürk Bulvarı ve özellikle de onun yayalara ait kısmı Cumhuriyet döneminden itibaren farklı söylemler ve bunlara ait planlama pratikleri ile dönüşmüştür. Bu bağlamda, bu çalışma, Atatürk Bulvarı Kaldırımlarını bir yandan politik erklerin görünüm alanı olarak ele alırken, aynı zamanda bu mekânın toplumun inanç ve davranışlarını yeniden şekillendirmede bir araç olduğunu kabul etmektedir ve kaldırımların Türk kentsel dinamiklerine özgü oluşum süreçlerinin arkasında yer alan tasarı ve kavramları açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the spatial and also ideological processes regarding Ankara- Ataturk Boulevard sidewalks. The main concern of this study is to discuss the pattern of determinants in the process that led to appreciation of public life, de-appreciation of public life/ appreciation of the pedestrian and finally de- appreciation of the pedestrian; and respectively production, re-production and de-construction of sidewalks, in the frame of Ataturk Boulevard case. It would be unfairness to consider the sidewalk, which is basically the space has set the walking pedestrian aside in the modern city, as the spaces solely designated for the affair of reaching one place to another. Sidewalks are not only the mean of pedestrian transportation but are the products of various social and political appropriations, intentions and processes. This study conceptualizes the pedestrianism phenomenon as the discourse of the marginalization of the human relatively to vehicles, and focuses on the actors and factors that re-produce the pedestrian concept and respectively the sidewalk space. While sidewalks are the most significant and essential spaces of socialization at modern urban; on the other hand, it became the symbol of the de-appreciation of the pedestrian and the exclusion of the human in the urban life. Since the Early Republican Period, Ataturk Boulevard and particular component that belong to pedestrians, has been transformed by multiple discourses and the regarded planning practices, as a product of history. In this respect, this study, interprets Ataturk Boulevard Sidewalks as the spatial manifestation of political intention(s) but also as an effective spatial instrument to reshape the society?s behaviors and beliefs; and aims to clarify the intentions and concepts behind the formation process of the sidewalks, unique to Turkish urbanism dynamics.