Robust sequential Monte-Carlo estimation methods
Dayanıklı sıralı Monte-Carlo tabanlı kestirim yöntemleri
  1. Tez No: 368803
  2. Yazar: NİYAZİ BURAK SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde dayanıklı sistem modellemesi, analizi ve durum değişkenlerinin kestirim problemi üzerinde durulmuştur İlk bölümde, polinomsal kaos tabanlı sistem modellemesi, kararlılık ve kontrol edilebilme gibi önemli sistem özellikleri çalışılmıştır. Doğrusal belirsiz sistem matrisleri ile dönüştürülmüş polinomsal kaos (PC) sisteminin ozdeğerlerini ilişkilendiren yeni bir bağıntı bulunmuştur. Ek olarak dönüştürülmüş PC sisteminin kararlılığını esas belirsiz sistemin kararlılığına ilişkilendiren yeterli ve gerekli koşul elde edilmiştir. Daha genel doğrusal belirsiz sistemler için elde edilen dönüştürülmüş PC sistemler için bazı gerekli kararlılık koşulları matrix 1-ölçütü kullanılarak elde edilmiştir. Bazı gerekli kontrol edilebilme koşulları hem tek değişkenli hem de birden çok değişkenli belirsiz sistemler için elde edilmiştir. Küme değerli kestirim problemi ve çözümü öne sürülmüştür. Öne sürülen yaklaşımın ve literatürde var olan basit yaklaşımlı ölçüm modele sahip yöntemin performansları üç örnek üzerinde değerlendirilmiştir. Bu modellerin gözlenebilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Tezin ikinci kısımında toplamsal göreceli entropi kısıtına sahip doğrusal olmayan belirsiz sistemlerin dayanaklı kestirimi için parçacık filtreleme yöntemi öne sürülmüş ve problem formülasyonu literatürde varolan sonuçlar kullanılarak elde edilmiştir. Anlık göreceli entropi kısıtına sahip doğrusal olmayan belirsiz sistemlerin kestirimi içinde parçacık filtreleme ve kokusuz Kalman filtreleme yöntemleri öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the robust system modeling, analysis and state estimation problem for uncertain systems. In the first part of the thesis, polynomial chaos based system representations and some of their important properties such as stability and controllability are studied. A novel relation between the the eigenvalues of the affine uncertain system matrix and the eigenvalues of the polynomial chaos (PC) transformed system is derived. A necessary and sufficient condition that relates stability of the PC transformed system to the original uncertain system is also obtained as a corollary. A necessary condition for the stability of the more general PC transformed systems is obtained in terms of the one-norm matrix measure identity. Furthermore, some necessary conditions for the controllability are obtained. A set-valued estimation problem and its solution for the state estimation of PC transformed system is proposed. The performances of the proposed estimation technique and a technique proposed in literature including an ad-hoc measurement model are evaluated by three framework examples that are used in literature. An observability analysis is also performed for these models. In the second part of the thesis, an extended and robust particle filtering methods are proposed to the solution of the robust nonlinear estimation problem for uncertain systems with cumulative relative entropy constraint. Additionally, robust estimation problem for instantaneous type relative entropy constraint is studied by referring the recent results in literature. Some numerical solutions are proposed for the related problems utilizing particle filtering and unscented Kalman filtering.