Students' perceptions about the use of a question-answer system via mobile devices in a lecture-based learning environment
Anlatım metodu tabanlı öğrenme ortamında mobil cihazlar aracılığıyla kullanılan soru-cevap sistemine ilişkin öğrenci görüşleri
- Tez No: 368821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mobil teknolojilerin hızla gelişmesi, geleneksel öğrenme yöntemlerinin uygulandığı öğrenme ortamları için imkanlar sunmaktadır. Mobil cihazlar aracılığıyla kullanılan Soru-Cevap Sistemleri(SCS) geleneksel öğrenme ortamlarında kullanılan ve öğrenci görüşleri dikkate alınarak geliştirilmesi gereken araçlardan biridir. Bu çalışmanın temel amacı, anlatım yönteminin uygulandığı bir öğrenme ortamında, mobil cihazlar aracılığıyla, Soru-Cevap Sistemini ders içinde kullanmış olan öğrencilerin tecrübelerine ilişkin görüş, yorum ve değerlendirmelerini araştırmaktır. Çalışma, temel nitel araştırma yöntemi çerçevesinde, öğrencilerin tecrübelerini anlamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemi; ODTÜ, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde okuyan ve Bilgisayar Donanımı dersine kaydolmuş 42 ikinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri, derse dahil olan 42 öğrenci arasından odak grup görüşmelerine gönülllü olarak katılmayı kabul eden 25 öğrenciyle gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veri, tümevarımsal analiz yöntemi esas alınarak kodlanmıştır. Çalışma; güvenirlik, tutarlılık, aktarılabilirlik ve etik kaygılar dikkate alınarak sürdürülmüş ve rapor edilmiştir. Veri analizi neticesinde, öğrencilerin, derse katılımın kendileri için ne anlama geldiğine ilişkin görüşlerini, çoğunlukla gözlemlenebilir davranışlarını vurguladıkları eğitsel aktivitelerle açıkladıkları anlaşılmıştır. Derse katılımlarını engelleyen sebepleri ise anlatım metodunun kısıtlılıklarına bağladıkları anlaşılmaktadır. Ders esnasında soru sormalarını engelleyen faktörleri ilişkin olarak, öğrencilerin birçoğu çekingenliği sebep olarak göstermiştir. Çalışma sonuçları yansıtıcı bir tutumla literatürdeki benzer çalışmalar dikkate alınarak; öğrenci görüşlerini anlama ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunma kaygısıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The advents in mobile technologies offer a great potential for in-class learning by supporting conventional teaching methods. Question-Answer Systems used through mobile devices are one of the valuable learning tools to be improved further by taking viewpoints of students into account. The major aim of this study was to explore the opinions, perceptions, evaluations of students on their experiences with a Question-Answer System used on mobile devices in a lecture-based course. Basic Qualitative Research Methodology was employed in this study to understand how students make sense of their experiences in the teaching-learning transaction. The participants of the study were 42 sophomore METU, Computer Education and Instructional Technology students who enrolled in a Computer Hardware course. The sampling method used for data collection was convenient sampling of 25 of 42 students, who participated in five sessions of focus-groups voluntarily. Data analysis was done based on six-steps of inductive analysis. Through all the research process; credibility, consistency, transferability and ethical consideration were taken into account. The results of data analysis showed that students mostly ascribed the meaning of their engagement to the observable behaviors about academic challenge. Concerning inhibiting factors for participating in a lecture, they stressed the constraints of lecture method. As inhibiting factors for asking questions, they mostly stated shyness as a reason.. The results of the research were discussed reflectively with the preexistent results stated in literature so as to investigate the constructed meanings of participants about the context and to make suggestions for further studies.