İnternet tabanlı öğretim elemanı ve ders değerlendirme yöntemine ilişkin öğrenci algılarının incelenmesi
Analysis of students? perceptions about the method of the internet based instructor and course evaluation
  1. Tez No: 317124
  2. Yazar: MURAT DEBBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının öğretim performansını değerlendirme amacıyla kullanılan ?Öğretim Elemanı ve Ders Değerlendirme? uygulaması hakkında öğrenci görüşleri alınarak; internet tabanlı uygulama yönteminin geliştirilmesi için somut veriler sağlanması, bu verilerin internet tabanlı uygulama ile diğer uygulama yöntemlerinin karşılaştırılmasındaki eksiklikleri gidermesi, yöntemin geçerliliği ve güvenilirliği konusunda bilgi vermesi ve dolayısıyla yükseköğretim kurumları için kalite geliştirme çalışmaları yapan birimlere veri sağlaması amaçlanmıştır. Genel olarak öğretim elemanlarının öğrenciler tarafından değerlendirilmesi durumu hakkında görüşleri incelenmiş, internet tabanlı değerlendirme yöntemi hakkında algıları saptanmış, öğrencilerin anketleri cevaplama stratejileri ortaya konmuş, internet tabanlı uygulama yöntemi ve kullanılabilecek diğer yöntemler hakkında önerileri alınmıştır.Bu araştırma betimsel türde olup, tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve açık uçlu beş sorudan oluşan ?İnternet Tabanlı Öğretim Elemanı ve Ders Değerlendirme Uygulamasını Değerlendirme Anketi?, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 2010-2011 öğretim yılında; ?Matematik, Fen, Coğrafya, Türk Dili, Resim ve Müzik Eğitimi Anabilim Dalları?nda iki, üç ve dördüncü sınıflarda öğrenim gören toplam 150 öğrenciye uygulanmış, öğrenci algıları ve önerileri incelenmiştir. Toplanan veriler ?içerik analizi? kullanılarak çözümlenmiştir.Elde edilen bulgular, öğrencilerin genel olarak öğretim elemanlarının öğrenciler tarafından değerlendirilmesi hakkında olumlu görüşe sahip olduklarını göstermektedir. Öğrenciler, bu değerlendirmenin internet tabanlı yöntem ile yapılması hakkında; kimliklerinin öğretim elemanları veya ilgili diğer kişiler tarafından öğrenilmesi ve dolayısıyla kendilerine bir zarar gelebileceği kaygısını taşıdıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler, uygulamanın yapıldığı zamanı eleştirerek sınav sonuçlarının açıklandığı günde yapılmaması gerektiğini, değerlendirme yapmadan (anketleri cevaplamadan) sınav sonuçlarını görememe engelinin ortadan kaldırılması gerektiğini, uygulama ve değerlendirme sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtmişlerdir. Ayrıca öğrencilerin internet tabanlı uygulamalarda izledikleri puanlama stratejileri belirlenmiş; öğrencilerin büyük çoğunluğunun öğretim elemanını kişisel olarak sevip sevmeme hissine göre veya anketleri cevaplama anındaki duruma göre değişen bir strateji izlediği saptanmıştır. İnternet tabanlı değerlendirme yaparken ağırlıklı olarak soruları okumadan ve bir an önce notlarını görmek için tek bir cevap üzerinde yoğunlaştıkları saptanmıştır. Sayıca az olan bir öğrenci grubu ise değerlendirme yaparken adil davrandıklarını, anket maddelerini okuyarak, objektif değerlendirdiklerini belirtmişlerdir.Öğrencilerin internet tabanlı uygulamaya yönelik önerilerinde uygulama zamanının değiştirilmesi, zorunluluğun kaldırılarak gizliliğin esas alınması ve uzun ve sayıca fazla olan anket maddelerinin yeniden düzenlenmesi konularının ağırlıklı olduğu görülmüştür. Genel olarak öğretim elemanı ve ders değerlendirme uygulaması için yöntem önerilerinin ise çoğunlukla kâğıt kalem tabanlı ve yüz yüze değerlendirmeler üzerinde yoğunlaştığı saptanmış, bu duruma neden olarak ise öğrencilerin kendi cümleleriyle değerlendirme imkânını, objektifliği, beklenti ve isteklerine cevap vermesini öne sürdükleri belirlenmiştir. İnternet tabanlı bir değerlendirme yöntemi öneren öğrencilerin sayıca oldukça az olduğu görülmüştür.İnternet tabanlı değerlendirme yönteminin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında yaygınlaştığı dikkate alınırsa, bu çalışma sonuçları ilgili uygulayıcılara ve yöneticilere ipuçları verecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, ?Instructor and Course Evaluation Implemantation/Application? , prepared for evaluating the teaching performances of instructors, was used. By using this implementation, it is aimed to reach tangible data to improve the internet based application method by taking into consideration of students? views. Also, this data is going to be helpful for giving information about the validity and reliability of the method and comparing with internet based application method and the other application methods and overcoming the deficiencies among those methods. It is also aimed to give new ideas to the quality improvement units of the higher education instutions. It was generally examined of the students? ideas about evaluating the instructors by the students themselves and students? perceptions were assigned about the internet based method. Moreover, it is presented here that the students? strategies of the answering the questionnaires and their suggestions about the internet based method and the other methods which may be useful, were determined.This is a descriptive study and is based on a review model. ?Internet Based Instructor and Course Evaluation Application Evaluation Questionaire? is prepared by the researcher and it contains five open ended questions. This questionaire is applied on 150 university students studying at Maths, Science, Geography, Turkish Language, Art and Music education departments of Gazi University Education Faculty at 2010-2011 education year. Students perceptions and suggestions were examined. The collected datum are resolved by using ? Conventional Content Analysis, with Percentage and Frequency.?The acquired findings show that students have positive ideas about evaluating instructors by students. However, it was determined that students also have had anxiety about the application method of the evaluation. Because, it is applied by internet based method and they think their identities may be learned by instructors or by the other related persons, so student said they may be harmed by those who are responsible for teaching the course. Beside this, students criticize the timing of the evaluation. They claimed that it shouldn?t have done on the same day with the day of examinations results are announced. They also claimed that exam results should be reached without answering the questionaire but the results couldn?t be seen before answering the questions. According to students, application and evaluation system should be restructured again.In addition to this, students? strategies of scoring are analyzed and it is determined that students score instructors according to their personal attitudes towards their instructors, for exampe; likes or dislikes, or according to the feelings while answering the questions. On the other hand, it seems that students focus on the examination results and in order to see the exam results they answer the survey questions without checking the alternative choices and focus on the only one choice. Only a few students indicate that they read the survey questions and answer them fairly and objectively.According to the students? suggestions about the internet based application, the timing of the evaluation application should be changed, obligation to fill out the questionaire should be put aside and secrecy should be based on. Moreover, long survey questions should be restructured again. Generally, for instructor and course evaluation application, method suggestions focus on paper and pencil questionaires or face-to-face evaluations. Because, students claimed that they may use their own sentence, may be more objective while evaluating. On the other hand, a few students suggest the internet based application method for evaluation of the course and instructor teaching performance.Considered that, internet based evaluation method becomes widespread in the higher education instutions in Turkey gradually, this study?s findings are going to give clues to implementers and administrators.