Content analysis of 9th grade physics curriculum, textbook, lessons with respect to science process skills
9. sınıf fizik programı, ders kitabı ve dersinin bilimsel süreç becerileri yönünden içerik analizi
- Tez No: 368833
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmanın amacı bilimsel süreç becerilerinin 9. sınıf fizik programı (TTKB, 2011), 9. sınıf fizik ders kitabı (MEB, 2010) ve 9. sınıf fizik derslerinde nasıl ve ne derece yer aldıklarını araştırmaktır. Ayrıca, program, ders kitabı ve fizik derslerinin bilimsel süreç becerileri içerikleri bakımından ne derece tutarlı olduklarını da incelemiştir. Ders programını, ders kitabını ve üç fizik öğretmeninin ders gözlem kayıtlarını incelemek için içerik analizi uygulanmıştır. Bilimsel süreç becerileri anketi ve gözlem formu fizik dersleri hakkında veri toplamak için kullanılmıştır. Analiz için bilimsel süreç becerileri kod rehberi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Veri analizi işlemi sırasında içerik analizi için NVIVO yazılım kullanılmıştır. Sonuçlar 9. sınıf fizik programının veri toplama-yorumlamaya önem verirken, tahmin etme, deney yapma ve çıkarım yapmayı göz ardı ettiğini göstermiştir. Bu araştırmada, 9. sınıf fizik ders kitabının veri toplama-yorumlama ve ölçmeye geniş yer verirken hipotez kurma ve değişkenleri tanımlamayı-kontrol etmeyi göz ardı ettiği belirlenmiştir. 9. sınıf fizik dersi Enerji bölümünün içerik analizi sonuçları, derslerde modelleme becerisine geniş yer verildiğini ancak bu becerinin sadece matematiksel denklemler bazında yer aldığını göstermektedir. Fizik programı, ders kitabı ve fizik derslerinin benzerliği, üçünde de veri toplama-yorumlamanın en çok içerilen beceri olmasıdır. Fizik dersleri, içerdiği bilimsel süreç becerilerinin kategori boyutunda da kitap ile paraleldir. Diğer taraftan, derslerde ölçme becerisi sadece bilgi boyutunda ele alınmıştır, diğerlerinde beceri boyutunda içerilmiş olmasına rağmen.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the extent in which science process skills are included in 9th grade physics curriculum (TTKB, 2011), 9th grade physics textbook (MONE, 2010) and 9th grade physics lessons. Moreover, it investigates to what degree the curriculum, the textbook and physics lessons were consistent with the inclusion of science process skills. A content analysis was conducted to the curriculum, textbook and observation of three physics teachers? lessons. Science Process Skills Questionnaire and Observation Sheet were used to collect data about the physics lessons. Science Process Skills Code Book was constructed for analysis. NVIVO, software for content analysis was used during the data analysis process. The results showed that the 9th grade physics curriculum emphasizes collecting-interpreting data whereas disregards predicting, experimenting and inferring. This investigation found that 9th grade physics textbook highly includes collecting-interpreting data and measuring however, ignores hypothesizing and defining-controlling variables. The results of content analysis of 9th grade physics lessons in Energy chapter revealed that modeling highly takes place in lessons as use of mathematical equations in expressing the relationships among physical quantities. In contrast, hypothesizing, inferring, defining-controlling variables, experimenting and predicting almost never appear during physics lessons in Energy chapter. The similarity of the curriculum, textbook and physics lessons is that collecting-interpreting data highly involved in three of them. The physics textbook is parallel to the lessons regarding the levels of skill-based domain. The skill of measuring is involved in knowledge-based domain in all, while others are mainly included in the skill-based domain.