Structural and functional effects of non-steroidal anti-inflammatory drugs Rofecoxib and Valdecoxib on DSPC model membranes
Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar Rofecoxib ve Valdecoxib'ın DSPC model membranları üzerindeki yapısal ve fonksiyonel etkileri
- Tez No: 368834
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SREEPARNA BANERJEE, Prof. Dr. FERİDE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Selektif COX-2 inhibitörü olan celecoxib (CLX), rofecoxib (RFX) ve valdecoxib (VLX) nonsteroid antienflamatuar ilaçlar grubuna dahildir. Bu ilaçlar analjezik olarak kullanım görmelerinin yanında kanser kemoprevansiyon gibi pek çok pleyiotropik etkiye de sahiptir. Bu etki bazen COX-2 den bağımsızdır. Klinik denemelerin bu ilaçların kalp krizi ve inme geçirme riskini arttırdığını göstermesinden sonra RFX ve VLX klinik kullanımdan geri çekilmiştir. CLX in romatoid artrit de ağrı tedavisi ajanı olarak kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır. Bu ilaçların yapısal olarak oldukça hidrofobik olmalarından dolayı membran yapısında örneğin akışkanlığında ya da faz geçiş sıcaklığı gibi diğer parametrelerde yaptığı değişikliklerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu ilaçların membran özellikleri üzerinde örneğin akışkanlığında, düzenliliğinde ve lipitlerdeki faz ayrımını indüklemede etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, RFX ve VLX' in DSPC model membran üzerindeki etkilerini ve ayrıca daha önce grubumuz tarafından yapılan CLX çalışmasının aynı etkisini diferansiyal taramalı kalorimetri ve fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi yöntemlerini kullanarak karşılaştırmıştır. Çalışma sonucunda VLX'in DSPC model membran özelliklerini CLX'e benzer bir şekilde değiştirdiğini gözlemledik. VLX'in konsantrasyona bağlı olarak faz geçiş sıcaklığını (Tm) düşürmesi ve membran akışkanlığı üzerinde de etkisinin olması bu etkilerdendir. İlaç konsantrasyonunun bu etkileri arttırdığı fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ve diferansiyal taramalı kalorimetri çalışmaları ile gösterilmiştir. İlginç şekilde RFX membran akışkanlığı üzerinde farklı etkiye ve faz geçiş sıcaklığı üzerinde de herhangi bir etkiye sahip değildir. Kontrol DSPC ve değişik konsantrasyonlarda VLX uygulanmış membran da herhengi bir biyofiziksel değişikliğin görülmediği gözlenmiştir. CLX ve VLX ortak sulfonamid grubuna sahipken RFX' de bunun yerine sulfon grubu vardır. Bu sulfonamid grubunun lipit çift katmanındaki spesifik etkileşiminin model membrandaki biyofiziksel değişikliklerden sorumlu olduğunu düşünmekteyiz. Ek olarak CLX'in bazı kendine has etkilerinin florin fonksiyonel grubundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu sonuçlar, Nonsteroid antiinflamatuar ilaç-lipit etkileşiminde bize yeni bir bakış açısı sağlamıştır. Buda bize bu ilaçların daha başka etkilerini anlamakta yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Celecoxib (CLX), rofecoxib (RFX) and valdecoxib (VLX) belong to a family of Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), which are selective COX-2 inhibitors. While these drugs are established analgesics, they also have a number of pleiotropic effects such as cancer chemoprevention, occasionally in a COX-2 independent manner. RFX and VLX were withdrawn from the market after clinical trials indicated that use of these drugs enhanced the risk of heart attack and stroke. CLX is currently FDA approved for pain management in rheumatoid arthritis. As these drugs are highly hydrophobic in nature, studies are underway on how the drugs can alter membrane properties such as fluidity, phase transition temperature and others. It has been shown that these drugs can affect lipid membrane properties such as fluidity and order and induce phase separation. Using differential scanning calorimetry (DSC) and Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy, the current study compares the effects of RFX and VLX on DSPC model membrane properties. Additionally, the effects of these drugs were compared with effects of CLX previously reported by our group. We have observed that VLX can alter the properties of DSPC model membranes in a manner very similar to CLX: it decreases the phase transition temperature (Tm) in a concentration-dependent manner and also has effects on the fluidity. FT-IR and DSC studies show that increasing drug concentration enhances some of these effects. Interestingly, RFX appears to have a different effect on membrane fluidity and no effect on Tm. The data show no difference in biophysical properties between the control DSPC membranes and RFX treated membranes at various concentrations. Given the fact that CLX and VLX have a common sulfonamide group while RFX lacks it and only has sulfone group, we suggest that the sulfonamide group may be responsible for specific interactions with the lipid bilayers altering the biophysical properties of model membranes. Additionally, some unique effects observed only with CLX are attributed to the presence of Fluorine functional group in the drug. The results provide us new insights into NSAID-lipid interactions which can help delineate further the effects of these drugs on cell membrane.