Parallel sparse and banded matrix–multiple vectors multiplication
Paralel seyrek ve bant matris–çoklu vektör çarpımı
  1. Tez No: 368857
  2. Yazar: MEFTUN CİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MANGUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde iki önemli işlemin, seyrek ve bant matris – çoklu vektör çarpımının, performansı incelenmiştir. Seyrek matris – çoklu vektör çarpımı (SpMM), bilimde ve mühendislikteki çoğu problem için temel ve çok zaman alan işlemlerden biridir. Dolayısıyla, SpMM işleminin performansını etkileyecek herhangi bir iyileştirme, çok çeşitli alanlardaki problemlerin çözümünde büyük etki yaratmaktadır. Bu tezin amaçlarından biri, dolaylı bellek erişimini azaltarak, iletişim örüntülerini geliştirerek ve yük dengeleyerek paralel SpMM işleminin performansını arttırmaktır. Bu yüzden bölümlendirme araçları ve yer değiştirme algoritmaları kullanılmıştır. Bant matris – çoklu vektör çarpımı, bantlı çizgisel sistemlerin dolaylı yöntemler ile çözümünde veya diğer uygulamalarda temel işlem olarak kullanılmaktadır. Özellikle bant genişliği düşük bant matrislerin, çok sayıda vektör ile çarpılmasında avantajları olan yeni bir yöntem sunulmuştur. Tüm bu sayısal deneyler, iki farklı bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance of two important primitives, namely sparse and banded matrix – multiple vectors multiplication are studied. Sparse matrix – multiple vectors multiplication (SpMM) is one of the basic and most time consuming operations in many problems in science and engineering. Hence, any improvement in the performance of SpMM operations has a great impact on the wide spectrum of problems. One of the objectives of this thesis is to improve the performance of parallel SpMM operation by reducing indirect memory access, improving communication pattern, and load balancing. For this purpose, partitioning tools and permutation algorithms are used. Banded matrix – multiple vectors multiplication is used as a primitive operation in iterative solution of banded linear systems or in other applications. An improved method is presented that has an advantage especially for banded matrices having small bandwidth and multiplied by large number of vectors. All these numerical experiments are performed in two different computing platforms.