Perceptions and expectations of students in non-thesis graduate programs pertaining to good tutor in distance education
Tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin uzaktan eğitimde iyi öğretim elemanına ilişkin algıları ve beklentileri
- Tez No: 368901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLFİDAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin uzaktan eğitimde iyi bir öğretim elemanı ve danışmana ilişkin algılarını ve beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcıların iyi öğretim elemanı algıları; yaş, cinsiyet, üniversite, alan, çevrimiçi öğrenme deneyimi ve lisansüstü programda tamamlanan dönem sayısına göre incelenmiştir. Çalışmanın katılımcıları, Türkiye'deki iki devlet üniversitesinde, uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programlarında eğitim alan öğrencilerdir. Karma yöntem araştırma tasarımı kullanılarak, nicel ve nitel veriler bir anket ve görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, katılımcıların iyi öğretim elemanı algılarının ankette bulunan tüm faktörlerde olumlu olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların genel özelliklerine göre anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Etkileşimi Destekleme faktörü üniversite ve alana göre; İlgi faktörü cinsiyete göre; Mesleki Rehberlik faktörü çevrimiçi öğrenme deneyimine göre farklılık göstermiştir. İyi öğretim elemanı algısıyla ilgili nitel bulgular katılımcıların Uzmanlığa ve Kişisel özelliklere önem verdiklerini ortaya koymuştur. Katılımcılar, öğretim elemanlarının Öğretim, İlgi, Öğrenci-Öğrenci Etkileşimini Destekleme ve Öğretim Elemanıyla Etkileşim konularında yeterli olmalarını beklemektedirler. Ayrıca, katılımcılar, danışmanlarının Motivasyon, İlgi, ve Danışman-Danışan Etkileşimi konularında yeterli olmalarını beklemektedirler. Nicel ve nitel analizler, uyumlu sonuçlar sağlamakta ve lisansüstü öğrencilerin perspektifinden uzaktan eğitimde iyi öğretim elemanı ve danışmana ilişkin kapsamlı bilgi sunmaktadır. Araştırmanın sonuçları uzaktan eğitimin başarılı bir şekilde uygulanması için öğretim elemanları, danışmanlar ve uzaktan eğitim kurumları için bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate perceptions and expectations of students in non-thesis graduate programs pertaining to good tutor in distance education including advisors in graduate programs. The good tutor perceptions of students were also examined considering the students' age, gender, university, subject field, previous online learning experience, and their semesters. The participants of the study are graduate students in non-thesis distance education programs in two public universities in Turkey. Mixed methods research design was used to collect both quantitative and qualitative data using a questionnaire and an interview schedule. The results showed that participants' rated the questionnaire items positively for all five factors in the questionnaire. There were significant differences in students' scores when considered students' general characteristics. Promoting Interaction scores varied by university and subject fields; Pastoral Care scores varied by gender, and Vocational Guidance scores varied by previous online learning experience. The qualitative analysis findings about good tutor perceptions revealed that the students give importance to the Expertise and Personality of the distant tutors. They expect distant tutors to be competent in the areas of Teaching, Pastoral Care, Promoting Student-Student Interaction, and Student-Tutor interactions. Moreover, they expect distant advisors to be competent in the areas of Motivation, Pastoral Care, and Advisor-Advisee interaction. The quantitative and qualitative analyises provide consistent results and an in-depth understanding of good tutor and advisor in distance education from the students' perspectives. The results also provide guiding information for the tutors, advisors, and distance education institutions for the successful implementation of distance education.