Textual readings of architecture: Orienting semiosphere
Mimarlığın metinsel okumaları: Anlammekan'ı konumlandırmak
- Tez No: 368902
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mimarlık, 1960'lardan itibaren dilbiliminde gelişen, dili zaman içerisinde geçirdiği tarihsel değişimlerle tanımlayan dizisel kaymadan etkilenmiştir.“Dilbilimsel paradigma”olarak adlandırılan bu kayma mimari söylemin yapılanmasında önemli rol oynarken mimari biçimin üretimine dair yeni izlemler gerçekleştirmeyi de tetiklemiştir. Bu tez, mimarlığın kendi içsel ve dışsal belirliyicileri arasındaki durumunu tanımlayarak mimarlığın kültür ile ilişkisi üzerinden kendi disipliner oluşumunu sorgulamaktadır.“Metin”teriminin mimarlık içerisinde nasıl“yeniden kodlandığını”ve mimarlığın kendi sosyokültürel arka planına kaynakla nasıl metinsel olarak sıfatlandırıldığını sunmaktadır. Çalışma, Yuri M. Lotman tarafından ileri sürülen ve tanımlanan“anlammekan”kavramı üzerinden gelişerek, mimarlığın kendisinin bir metinsel çerçeve olarak okunmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural discourse has been affected by the paradigmatic shift in linguistics that has been cultivated since 1960s. The so-called“linguistic paradigm”in architecture has been playing a significant role in the constitution of architectural discourse and motivating architects to realize new strategies for the production of architectural form, not to say style. This thesis is an inquiry into the disciplinary formation of architecture with its relation to culture at large, where architecture is located in-between internal and external determinants. The thesis proposes how the term“text”has been“transcoded”into architecture and how architecture is defined textual in reference to its sociocultural background. Developed around the concept of“semiosphere”introduced and defined by Yuri M. Lotman, the thesis proposes to read architecture as a textual framework.