A project payment scheduling problem with discounted cash flows
İskontolandırılmış nakit akışlı proje ödeme çizelgelemesi problemi
  1. Tez No: 368903
  2. Yazar: ALİCAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, nakit akışlarının iskontolandırıldığı bir proje çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Müşteri ödemelerinin tanımlı zamanlarda ve proje harcamalarının ise aktivite bitiş noktalarında yapıldığı varsayılmıştır. Problemimiz, toplam müşteri ödeme ve aktivite maliyetlerinin bugünkü değerini ençoklayan, müşteri ödeme miktarlarını ve aktivite bitiş sürelerini belirlemektir. Problemimizin NP-zor olduğunu gösterdik. Problemimizi tam sayılı karmaşık doğrusal olmayan bir model marifetiyle tanımaya çalıştık. Modelin küçük boyutlu problemler için optimal çözümü bulduğunu gördük. Orta boyutlu problemleri çözebilmek için bir dal-sınır algoritmasını geliştirdik. Algoritmanın performansı optimal çözümün özelliklerini ve geliştirdiğimiz alt ve üst sınırlama mekanizmalarını kullanarak iyileştirdik.
Özet (Çeviri)
In this study we consider a project payment model with discounted cash flows. We assume that the client payment times are defined in the project contract. The activities are characterized by their processing times and costs that are incurred at their completions. Our problem is to find the client payment amounts and activity completion times so as to minimize the net present value of the client payments and activity costs. We show that the problem is strongly NP-hard. We formulate the problem as a mixed integer nonlinear programming model and solve small to moderate sized problem instances. For moderate to large sized problem instances, we propose a branch and bound algorithm that employs efficient lower and upper bounding mechanisms.