Extending singular value decomposition based recommendation systems with tags and ontology
Tekil değer ayrışımı tabanlı öneri sistemlerinin etiket ve ontoloji kullanarak genişletimi
  1. Tez No: 368919
  2. Yazar: YAKUP TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda kullanıcıların eşyaları oylarını barındıran verilerin artışı ile bu veriyi kullanıcılara yeni eşyalar önermekte kullanan öneri sistemleri oldukça popülerleşti. Tekil Değer Ayrışımı (TDA) en çok üzerinde çalışılan işbirlikçi filtreleme öneri tekniğidir. Bazı uygulamalarda kullanıcıların oyların yanına eşyalara (bazen serbest şekilde) etiket girmelerine de izin verilmektedir. Olağan kullanıcı oylarına ek olarak etiketlerin eklenmesi şimdiye dek farklı perspektiflerden çalışılmıştır. Bu çalışmada kullanıcılar tarafından girilen etiketleri TDA tekniğine basit ama yenilikçi bir şekilde katıyoruz. Ayrıca film öneri sistemleri üzerinde etiketler arası ilişkilerin ontoloji kullanılarak dahil edildiği yöntemler de sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Due to increase of the volume of data related to user ratings on items, in recent years, recommendation systems became very popular, which uses this data in order to recommend items to users in many different domains. Singular Value Decomposition is one of the most widely studied collaborative filtering recommendation techniques. In some applications users are also allowed to enter (sometimes free) tags in addition to their ratings on items. Adding tags in addition to regular users' ratings on items have also been studied from different perspectives. In this work, we embedded tags entered by users into SVD technique in a simple but novel way. We also present methods that incorporate ontology to determine relationships between tags into consideration while dealing with movie recommender systems. We have applied our approach on movie recommendation system.