The effect of project based learning oriented instruction on students' understanding of human circulatory system concepts and attitude toward biology
Proje tabanlı öğrenmeye dayalı öğretim metodunun öğrencilerinin insan dolaşım sistemi kavramlarını anlamalarına ve biyoloji dersine karşı tutumlarına etkisi
- Tez No: 368920
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı proje tabanlı öğrenmeye dayalı öğretim metodunun geleneksel biyoloji öğretimine kıyasla 11. sınıf öğrencilerinin insan dolaşım sistemi kavramlarını anlamalarına ve biyoloji dersine karşı tutumlarına etkisini incelemektir. Bu çalışmaya 2008-2009 öğretim yılının ikinci döneminde Ankara'da bulunan genel bir lisedeki iki kimya sınıfında öğrenim gören yetmiş iki on birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu sınıflar kontrol ve deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Kontrol grubunda geleneksel biyoloji eğitimine dayalı öğretim metodu kullanılırken deney grubunda proje tabanlı öğrenmeye dayalı öğretim metodu kullanılmıştır. Öğrencilerin insan dolaşım sistemi ile ilgili kavramları anlamalarını değerlendirmek için İnsan Dolaşım Sistemi Başarı Testi ve biyolojiye karşı tutumlarını değerlendirmek için Biyolojiye Karşı Tutum Ölçeği kontrol ve deney grubundaki öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini belirlemek için çalışmanın başlangıcında her iki gruptaki öğrencilere Bilimsel İşlem Beceri Testi uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için Kovaryans Analizi (ANCOVA) ve İki Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuçlar, proje tabanlı öğrenmeye dayalı öğretimin geleneksel biyoloji öğretimi ile kıyaslandığında insan dolaşım sistemi ile ilgili kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bu öğretimin öğrencilerin biyolojiye karşı tutumlarında anlamlı bir etkisinin olmamıştır. Ayrıca, cinsiyetin hem öğrencilerin insan dolaşım sistemi kavramlarını anlamalarına hem de onların biyolojiye karşı tutumlarına anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effect of project based learning oriented instruction (PBLOI) on 11th grade students' achievement in human circulatory system concepts and their attitudes toward biology as a school subject when compared to traditional designed biology instruction (TDBI). Seventy two 11th grade students from two classes in a public high school in Ankara participated in this study in the second semester of 2008-2009. These classes were randomly assigned as control and experimental groups. In the experimental group PBLOI was used while in the control group TDBI was used. Human Circulatory System Achievement Test and Attitude Scale toward Biology were given to the control and experimental groups as pre-tests and post-tests in order to assess students' achievement in human circulatory system and their attitudes toward biology, respectively. In addition, Science Process Skills Test was administered to both groups at the beginning of the study in order to assess students' science process skills. In order to test the hypotheses of the study, Analysis of Covariance (ANCOVA) and Two-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. The results show that PBLOI caused a significantly better acquisition of scientific concepts related to human circulatory system than TDBI. However, there was no significant effect of PBLOI on students' attitudes toward biology. In addition, there was no significant effect of gender on both students' achievement in human circulatory system and their attitudes toward biology.