Differential activation of immune cells by commensal versus pathogen-derived bacterial RNA
Kommensal ve patojen bakterilerden elde edilen bakteriyel RNAlar tarafından bağışıklık hücrelerinin farklı aktivasyonu
  1. Tez No: 368918
  2. Yazar: MİNE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bağışıklık sistemine katkıda bulunan kommensal ve patojen bakterilerden elde edilen ayırt edici sinyaller aktif bir çalışma alanıdır ve son bulgular kommensal ve patojenlerin farklı formlarda patojene bağlı moleküler motifler ifade edebildiğini göstermektedir. Bu tezde, kommensal ve patojenden elde edilen bakteriyel RNAların patojene bağlı moleküler motiflerden biri olarak bağışıklık sistemini farklı olarak aktive edici özelliklere sahip olduğu ve konağın bağışıklık sistemi tarafından farklı olarak tanınmakta olduğu hipotezi test edilmiştir. Bu hipotezi denemek için 2 hakiki insal kommensal bakteri suşu olan Lactobacillus salivarious, Lactobacillus fermentum, bir kommensal suş Enterococcus faecium, bir virulent klinik izolat Enterococcus faecium ve 2 mutlak patojen, Listeria monocytogenes, ve Streptococcus pyogenes suşlarının RNA'ları kullanılmıştır. Bakteriyel RNAların bağışıklık sistemi üzerindeki stimulan aktivitesi in vitro ve in vivo deneylerde denenmiştir. İnsan periferik mononükleer kan hücreleri, insan nötrofilleri ve endosomal ssRNA sensörü TLR7 ve sitoplazmik sensörleri RIG-I ve MDA-5'i stabil olarak ifade eden 2 farklı hücre hattı insan kommensal ve patojen bakterilerinden elde edilen RNAların farklı dozlarıyla serbest halde veya lipofectamine 2000 ya da anti-mikrobiyal peptit LL37 ile birlikte stimüle edilmiştir. Bakteriyel RNA mikrobiyal canlılığın (VitaPAMP) göstergesi olarak rapor edildiği için, kommensal ve patojen bakteriyel RNAlarının aşı adjuvantı aktivitesi farede model antijen OVA kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki kommensalden elde edilen bakteriyel RNA'lar, tip I interferon ağırlıklı bir immün yanıt göstermekte, buna karşın, patojenden elde edilen bakteriyel RNA'lar ise proenflamatuar sitokinlerinin salımını tetiklerken Th1 gelişimini desteklemektedir. Bulgularımıza göre kommensal ve patojen bakteri RNAlarının farklı yapısal özellikleri bağışıklık sistemi hücreleri tarafından ayrımının yapılmasına sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Immunological mechanisms contributing to distinguishing signals derived from commensal versus pathogenic bacteria is an active area of research and recent evidence suggests that commensal and pathogens may express different variants of pathogen associated molecular patterns (PAMP). In this thesis, we propose that as a major member of PAMP, bacterial RNAs derived from commensal and pathogens may have distinct immunostimulatory activities due to differentially recognition by the host immune system. In order to test this hypothesis, RNAs derived from two bona fide commensal bacteria, Lactobacillus salivarious, Lactobacillus fermentum, one commensal strain of Enterococcus faecium, one virulent clinical isolate of Enterococcus faecium and 2 strict pathogens, Listeria monocytogenes, Streptococcus pyogenes were used. The immunostimulatory activities of bacterial RNAs (bacRNA) were compared in in vitro and in vivo experiments. Human PBMCs, purified human neutrophils, and 2 distinct reporter cell lines stably expressing the endosomal ssRNA sensor TLR7 or the cytosolic sensors RIG-I and MDA-5 were stimulated with various doses of human commensal or pathogen-derived purified RNAs as such or following their complexation with the transfection reagent Lipofectamine 2000 or the anti-microbial peptide LL37. Since bacterial RNA was previously shown to be a signature of microbial vitality ( a VitaPAMP), we also tested the vaccine adjuvant activities of commensal versus pathogen derived bacRNAs in mice immunized with the model antigen OVA. The results indicate that commensal derived bacRNAs trigger a response dominated by Type I IFN production whereas those of pathogenic origin induce proinflammatory cytokine secretion that can also support Th1 development. Collectively, our findings suggest that commensals and pathogens may possess RNAs with sufficiently distinct structural features enabling their discrimination by immune cells.