Triclosan in biological wastewater treatment: Fate, kinetics and population dynamics aspects
Biyolojik atıksu arıtımı ile triklosan giderimi: Akıbet, kinetik ve popülasyon dinamiği
- Tez No: 368925
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yoğun kullanımları ve beraberindeki atıksu deşarjları ile Triklosan (TCS) gibi biyositlere yüzeysel su kaynaklarında rastlanmaktadır. Bu durum, söz konusu biyositlerin çevrede birikimi, etkisi ve arıtma sistemlerinde giderimi üzerine detaylı araştırmalar yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmada TCS içeren atıksuların (100 ng/L-100 mg/L) biyolojik arıtılabilirliğine ilişkin kapsamlı bir çalışma yapılması hedeflenmiş olup, laboratuvar ölçekli aktif çamur reaktörleri TCS'ye aklime olmuş ve olmamış kültürler ile işletilmiştir. Kütle dengesi kurularak TCS'nin akıbeti üzerine çalışmalar yapılmış, muhtemel yan ürün oluşumu izlenmiştir. KOİ gideriminin artan TCS konsantrasyonları ile azaldığı, ancak mikrobiyal kültürün TCS'ye adapte edildiği koşullarda, adapte edilmediği koşullara göre, KOİ gideriminin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. TCS'nin bir kısmının çamura adsorplandığı ve adsorplanma yüzdesinin TCS konsantrasyonu ile arttığı görülmüştür. TCS nin biyolojik olarak parçalanma sonrası yan ürün olarak 2,4-diklorofenol ve 2,4-dikloroanisol'e dönüştüğü ve konsantrasyonlarının aklimasyon ile azaldığı gözlenmiştir. Kesikli reaktörlerde yapılan biyokinetik çalışmalar, kolay parçalanabilir substrat varlığında, TCS konsantrasyonun 1-20 mg/L arasında olduğu koşullarda, pepton kullanımını etkilemediği; 20 mg/L'nin üzerinde olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. TCS varlığı mikrobiyal metabolizmayı biyosentezden enerji metabolizmasına yöneltmiştir. Ayrıca, TCS'nin mikrobiyal topluluk üzerine etkisi incelenmiş ve toplam 106 tür tespit edilmiştir. Aklime ve aklime olmamış kültürlerde ortak tür sayısının fazla olması ve türlerin baskınlık durumunun bilinmiyor olması nedeniyle, etkin türler hakkında net bir sonuca varmak ve kinetik bulgularla doğrudan ilişkilendirmek mümkün olamasa da, kültürün TCS'ye aklimasyonuna bağlı olarak değişebildiği ve bu durumun TCS arıtım düzeyi, kinetiği ve yan ürün oluşumunda önemli bir faktör olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biocides like Triclosan (TCS) have been detected in several surface waters due to common usage and following wastewater discharges. This situation necessitates detailed researches on accumulation of these compounds in environment, their effects and removal in treatment systems. In this study, a detailed investigation on biological treatability of TCS bearing wastewaters (100 ng/L-100 mg/L) was conducted. A laboratory-scale activated sludge unit was operated for TCS-acclimated and non-acclimated cultures. Fate of TCS was also studied by constructing mass balances. Possible by-product formation was monitored, as well. It was observed that COD removal declined with increase in TCS, however, COD removals were higher with acclimated cultures than with non-nacclimated ones. Adsorption of TCS onto biomass was evidenced with increased proportions at higher TCS concentrations. 2,4-dichlorophenol and 2,4-dichloroanisole were detected as by-products of TCS biodegradation and acclimation resulted in lower by-product levels. Batch kinetic analysis demonstrated that TCS did not interfere with utilization of biodegradable substrate as long as it was kept below 20 mg/L. Presence of TCS resulted in microbial metabolism to shift from biosynthesis to energy metabolism. Moreover, effect of TCS on microbial population of sludge was searched through molecular biological techniques. In total, 106 microbial species were detected. Although it could not be possible to draw a concrete conclusion and relate them to biokinetic findings due to having too many common species and no information on their dominancy, it was evident that culture compositions vary with acclimation which appears as an important factor for TCS removal, kinetics and by-product formation.