Helichrysum plicatum D.C. ssp. plicatum üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 38028
  2. Yazar: MUSTAFA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SEZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Helichryswn plication D.C. ssp. plication Türkiye'de halk ilacı olarak yaygın şekilde bir türdür. Bu bitkinin kapitulumlan veya herbası genellikle infüzyon veya dekoksiyon halinde, idrar söktürücü, böbrek taşlarına, yara, yanık ve kulak ağrılarına karşı kullanılmaktadır. Helichrysum plicatum ssp. plicatum 'un uçucu yağı üzerinde yapılmış herhangi bir ça lışma bulunmamaktadır. Araştırmamızda H. plicatum ssp. plicatum 'un uçucu yağının kimyasal yapısı aydınlatılmıştır. Kimyasal çalışmalarda kullanılan materyal 1993 yılında Erzurum Palandöken Dağı'ndan toplanmıştır. Materyalde uçucu yağ miktarı % 0.1 (h/a) bulunmuştur. Uçucu yağın GLK ve GLK - MS ile yapılan analizleri sonucu aşağıdaki maddeler bulunmuştur. ct-Pinen, a-fenken, kamfen, heksanaL undekan, (3-pinen, limonen, 1,8- sineol (ökaliptol), (E)-2- HeksenaL 2- pentilruran (=amilfuran), y- terpinen, p- simen, terpinolen, n- heksanoL nona- naL tetradekan, l-okten-3-oL kamfolen aldehit, a - kopaen, dekanal, kafur, (Z) - 2- nonenaL linalol, 1- oktanol, fenkilalkoL pVkaryofillen, a-humulen, a- terpineol, bomeol, undekanaL a-muurolen, 8 -kadinen, (E,E)-2,4-dekadienal cis-geranilaseton, a-kalakoren, karyofillen oksit, nerolidol, ok- tanoik asit, heksahidrofamesil aseton, torreyol, nonanoik asit (%3.131. karvakrol, pVödesmol, T- muurolol, dekanoik asit (%6.72~), trikosan, laurik asit fdodekanoik asif) (%3.99~). tetrakosan(%4.R izo bütil ftalat, bütil ftalat, tetradekanoik asit (%9.30'). heptakosan, palmitik asit fhekzadekonoik asitU%11.76\ oktakosan. H. plicatum ssp. plicatum uçucu yağ asitleri bakımından zengin bir uçucu yağ ta şımakta ve daha önce çalışılan Helichrysum türlerinin uçucu yağlarına kimyasal yapı o- larak benzememektedir.
Özet (Çeviri)
Helichryswn plication D.C. ssp. plicatum is commanly used as a folk medicine in Turkey. Either flowers or aerial parts are used for the treatment dysurea, kidneystones, wounds, burns and ear pains. There is no study on the composition of essential oil of Helichrysum plicatum ssp. plicatum. In our study, the composition of the essential oil obtained from capitulums was investigated. The capitulums used in our reserch were collected from the Palandöken Mountain (Erzurum) in 1993. The yield of the essential oil of was determined as % 0.1 (v/w) by volumetric method (BP 1988). Fiftyfour compounds identifited by GC and GC/MS were listed below. a-Pinene, a-fenchene, camphene, hexanal, undecane, |3-pinene, limonene, 1,8- cineol (eucaliptol), (E)-2- Hexenal* 2- pentylfuran (=amylfuran), y -terpinene, p-cymene, terpinolene, n- hexanol, nonanal, tetradecane, l-octen-3-ol, champholene aldehyde, a- copaene, decanal, camphor, (Z) -2- nonenal, linalool, 1- octanol, fenchylalcohol, pVcaryophyllene, a-humulen, a- terpineol, borneol, undecanal, cc-muurolene, 8 -cadinene, (E,E)-2,4-decadienal cis-geranylaceton, a-calacorene, caryophyllene oxyde, nerolidol, octanoic acid, hexahydrofarnecyl aceton, torreyol, nonanoic acid (%3.13\ carvacrol, P-eudesmol, T- muurolol, decanoic acid (%6.12). tricosan, lauric acid (dodecanoic acid) f%3.991. tetracosan (%4.1). isobutyl phtalat, butyl phtalat, tetradecanoik acid (%9.30'). heptacosane, palmitic acid fhexadeconoic acid) (% 11.76), octacosane. In contrast to the essential oil contents of the other Helichrysum species reported before, the essential of H. plicatum ssp. plicatum contains high percentage of volatile fatty acids.