Optimum spacing between vertical, parallel heat generating boards cooled by natural convection in a fixed volume
Doğal konveksiyon ile soğutulan, dik ve paralel bir biçimde belirli bir hacime yerleştirilen ısı yayan plakalar arasındaki optimum mesafe
  1. Tez No: 368949
  2. Yazar: SAMET SAYGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİT YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada dik, paralel ve verilen bir hacme eşit aralıklarla yerleştirilmiş ısı yayan plakalar arasındaki mesafenin, aralarındaki havaya doğal taşınımla ısı transferine etkisi sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir. Dikdörtgen kesitli sabit kanaldaki ve sabit özellikli hava akışını temsil eden sakınım denklemleri sonlu hacim yöntemi ve SIMPLE algoritmasını kullanan FloEFD yazılımı ile çözülmüştür. Plakaların maksimum sıcaklıkları deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Dikdörtgen plakaların yerleştirildikleri verilen bir hacimde ve belirlenen maksimum sıcaklıkta havaya ısı transferinin maksimum olması için plakalar arasındaki optimum uzaklık belirlenmiştir. Optimizasyon sonuçları kullanılarak en yüksek ısı transferini veren optimum uzaklık ile plakanın eni, boyu, uzunluğu ve havanın kinematik ve termo-dinamik özellikleri cinsinden eş-ilişkiler türetilmiştir. Elde edilen eş-ilişkiler, literatürde genişliği sonsuz plakalar için geliştirilen sonuçlar göz önüne alınarak genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of distance between vertical and parallel heat generating plates which are fixed in a given volume on the natural convection to the air between plates is investigated both numerically and experimentally. The conservation equations which represent the constant property air flow in fixed and rectangular cross section channel are solved by the FloEFD software which used the Finite Volume Method and the SIMPLE algorithm. The maximum temperatures of plates are compared with the experimental results. The optimum spacing in order to provide the maximum heat transfer to the air at given volume which plates are inserted and specified maximum temperature is determined. By using the results of optimization, relations associated with the optimum spacing, which gives the maximum heat transfer rate, and width, height of the plates and the kinematic and thermodynamic properties of air is derived. Those obtained relations are extended by using the results of studies in the literature which used plates in infinite width.