Methods for location prediction of mobile phone users
Cep telefonu kullanıcılarının konum tahmini için yöntemler
- Tez No: 368947
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cep telefonu kullanımının ve telefonların yeteneklerinin artması, cep telefonu kullanımıyla ve yer bilgisi ile ilgili büyük miktarda verinin toplanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple cep telefonu kullanıcılarının konum tahminini yapabilmek operatörler ve yetkililer açısından önemli bir noktaya gelmektedir. Konum tahmininin doğru yapılması, kullanıcılara daha iyi servis sağlamalarına ve daha doğru öneriler yapabilmelerine imkan sağlayabilir.Bu çalışmada, cep telefonu kullanıcılarının konum tahminine yönelik bir çok yaklaşım (kümeleme, sınıflandırma, sıralı örüntü madenciliği) denenmektedir. Ayrıca, kullanıcıların bir sonraki konumunu tahmin etmeye yönelik Apriori tabanlı bir algoritma uygun çözüm olarak önerilmektedir. Önerilen algoritmada destek tanımı değiştirilmektedir ve her seviye için ayrı destek sınırı belirlenmektedir. Bilinen AprioriAll algoritmasından farklı bir diğer yanı da yeni bir destek tanımı içermesidir. Bu çalışmada önerdiğimiz algoritmanın parametrelere bağlı olarak değişimi de incelenmektedir. Yapılan deneyler, algoritmamızın bilinen AprioriAll algoritmasına göre ilerleme kaydettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing use of mobile phones and their increasing capabilities, huge amount of usage and location data can be collected. Location prediction is an important task for mobile phone operators and smart city administrations to provide better services and recommendations. In this work, we have investigated several approaches for location prediction problem including clustering, classification and sequential pattern mining. We propose a sequence mining based approach for location prediction of mobile phone users as an appropriate solution. More specifically, we present a modified Apriori-based sequence mining algorithm for next location prediction, which involves use of multiple support thresholds for different levels of pattern generation. The proposed algorithm involves a new support definition as well. We have analyzed the behaviour of the algorithm under the change of threshold through experimental evaluation and the experiments indicate improvement in comparison to conventional Apriori-based algorithm.