Kültür propagandasından kültürel diplomasiye: British Council'in Türkiye'deki faaliyetlerinin 1940-1950 ve 2005-2014 dönemlerinde karşılaştırmalı incelemesi
From cultural propaganda to cultural diplomacy: Comparative examination of the activities of British Council in Turkey between the periods 1940-1950 and 2005-2014
  1. Tez No: 368967
  2. Yazar: AHMET ERMAN ARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ÖĞÜT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Uluslararası İlişkiler, Folklore, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Konusu British Council'in Türkiye'deki faaliyetlerinin dönemsel açıdan karşılaştırılarak incelenmesi olan bu çalışmanın amacı, ilgili kurumun faaliyetlerinin analiz edilmesi suretiyle kültür propagandasından kültürel diplomasiye dönüşümün ortaya konulmasıdır. Araştırmanın çerçevesi kültür, kültür propagandası, kültürel diplomasi, uluslararası ilişkilerde kültürün ağırlığı ve dönemlere göre kültüre atfedilen anlamlar açısından kültür endüstrisi, eğitim, sanat, toplumsal çalışmalar, vb. başlıkların incelenmesi ile oluşturulmuştur. Konular, kültüre ait unsurların uluslararası meselelerde daha görünür olmasıyla paralel olarak ve incelenen kurumun, çalışma alanlarını kendine göre tasnif ediş şekli de dikkate alınarak edebiyat, eğitim, sinema, görsel sanatlar ve çeşitli toplumsal çalışmalar merkezindeki sınıflandırmalar dâhilinde değerlendirilmiştir. Kültür propagandası ve kültürel diplomasi kavramlarının tarihçeleri ve farklı ülkeler tarafından küresel çaptaki kullanımlarından yola çıkılarak British Council'in önce küresel ve sonra Türkiye'deki yapılanma ve çalışmaları kültürel, ekonomik, siyasal ve sosyal işlevleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiş ve bu şekilde söz konusu kurum üzerinden ilgili kavramlar incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, Türkiye'de 74 yıllık geçmişe sahip British Council'in faaliyetleri üzerinden, kültürün Türk-İngiliz ilişkileri üzerindeki etkisi ile kültür propagandasının şeffaflaşarak kültürel diplomasiye dönüşümünün izlenebileceğini göstermiştir. Anahtar Sözcükler Kültür Propagandası, Kültürel Diplomasi, British Council, Türkiye
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which is about the periodical comparison of the activities of British Council Turkey is to analyze the operations of the said organization and thereby suggest the transformation from cultural propaganda to cultural diplomacy. Framework of the research has been established by the observation of culture industry, education, arts, social practices, etc. with regard to culture, cultural propaganda, cultural diplomacy, gravity of culture in international relations and periodical meanings attributed to culture. Topics of the study have been evaluated within the classifications centered around literature, education, film, visual arts and various social practices which are also among the key issues of the said organization in parallel with the growing visibility of cultural elements in international matters. Evolving out of the history of the concepts cultural propaganda and cultural diplomacy and their global utilization by diverse countries, settlement and activities of British Council in global arena and Turkey have been interpreted considering their cultural, economic, politic and social functions and thus relevant notions have been examined in terms of the organization in question. Outcomes of the study have demonstrated that, it is possible to monitor the impact of culture on Turco-British relations and the transformation from cultural propaganda to cultural diplomacy by means of transparency out of the activities of British Council which have 74 years of history in Turkey. Key Words Cultural Propaganda, Cultural Diplomacy, British Council, Turkey