Arz yanlı iktisat bakış açısıyla kayıt dışı ekonomi
Black economy from supply side economics perspective
  1. Tez No: 368978
  2. Yazar: REYHAN YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kamusal ihtiyaçların giderilmesine yönelik kamu hizmetlerinin devlet tarafından karşılanması vergilerin tahsil edilmesini zorunlu kılmaktadır. Vergileme anlayışı açısından arz yanlı iktisatçılar vergi indirimlerinin ekonomik büyüme üzerinde etkili olduğunu savunmaktadırlar. Kayıt dışı ekonomi ile vergiden kaçınma arasında ise bir geri besleme ilişkisi söz konusudur. Bu çalışmada kayıt dışı ekonominin vergisel boyutundan hareketle Türkiye için 1982-2010 yılları arasında vergiden kaçınma ile işsizlik oranları, milli gelir artış oranları ve faiz oranları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler Kayıt dışı ekonomi, ekonomik büyüme, vergi, vergiden kaçınma
Özet (Çeviri)
It becomes compulsory to collect taxes since public services for meeting the public needs are borne by the state. Considering the nature of taxation, the supply-side economists argue that tax cuts are effective on economic growth. Informal economy and tax avoidence are related in a way that they provide feedback on each other. Thus, this study puts emphasis on taxation issues regarding informal economy. Whereas, tax avoidance is closely related to an analysis for Turkey between 1982 – 2010 is done depending on official statistics unemployment rate, national income increase rate and interest rate. Key words Informel economy, economic growth, tax, tax evasion