Uzun dönemli işsizlik ve istihdam politikaları
- Tez No: 43068
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET İşgücüne olan talebin yetersizliği, işgücü piyasalarının diğer ekonomik koşullara bağlılığı ve işleyişindeki aksaklıklar, işgücü arz ve talebi arasında bir dengesizlik yaratmaktadır. Bu dengesizlik işgücü arzı aleyhinde olduğu zaman, işsizlik ortaya çıkmaktadır. Hükümetlerin amaçlan arasında işgücü piyasalarının sağlıklı bir şekilde işleyişini sağlayarak, ülke ekonomisinin gelişmesinin ve kalkınmasının önünde büyük bir sosyo-ekonomik sorun olan işsizlik engelini (tamamen olmasa da) ortadan kaldırmak, önemli ve öncelikli bir yer tutmaktadır. Bu amaçla, işsizliğin türüne göre geliştirilmiş birtakım politikalar ve stratejiler gündeme getirilmekte ve uygulanmaktadır. Ancak işsizliğe karşı yürütülen istihdam politikalarının başarılı olup olamayacağı yani, uygulamadaki başarısı sadece kullanılan yöntemlerin içeriğiyle sınırlı olmamakta aynı zamanda uygulanan genel iktisat politikalarıyla arasındaki uyuma ve genel ekonomik yapıya da bağlıdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde artan ve önemini sürekli koruyan işsizlik türleri içinde en önemlisi ve en yaygın olanı uzun dönemli (yapısal) işsizliktir. Gelişmiş ekonomilerine rağmen ABD ve Avrupa Topluluğu ülkelerinde de uzun dönemli (yapısal) işsizlik oldukça yaygın bir haldedir. Türkiye'de işsizliğe karşı pekçok politika uygulamaya konmuş ancak zaman zaman işsizliğe karşı yürütülen istihdam politikalarında başarı sağlanmış olsa da yeterli aşama kaydedilememiş ve işsizlik gündemdeki yerini korumayı sürdürmüştür. Ancak belirtmek gerekir ki Türkiye gelişmekte olan ülkelerin doğal sancılarını çekmektedir. İşsizlikle mücadele kısa dönemli ve geçici bir politika değildir. Çünkü uygulanan politikaların başarıları zaman içinde ortaya çıkmaktadır. Bu bakış açısıyla Türkiye de işsizliğe bakışını değiştirmek ve daha gerçekçi istihdam politikaları uygulamak zorundadır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Insufficient demand for labour, correlation between labour market and economic circumstances functional irregularities cause the unbalance between demand and supply of labour. Unemployment emerges when the unbalance is against labour supply. Easing unemployment, at least partly, which is serious obstacle, as well as socio economic problem facing the economic development of a country is one of the main concern of the government. To this end, economic policies and strategies geared to the kind of unemployment have been developed and put into use. Nevertheless, the success of the employment policy is not solely limited by the contect of the methods, but also the concordance between policy and structure of the economics at large In developing countries, such as Turkey, the most common type of unemployment which sustain seriousness in the (structural) long term unemployment Long term unemployment is also prevalent in the developed economics such as USA and European Community A number of policies put into use to relieve unemployment problem in Turkey and some of provement exercised time to time, unemployment sustained it importance to the economy. It must be agreed upon that, however, this is inherent trend in the developing economics. Fighting unemployment is not a short term policy neither is temporary struggle. It taken time to success of the policies exercised considering all these, Turkey must revise this approach and put into use new realistic policies. IV