Acting out black 'Mask-ulinity': Male struggles for identity in three plays by August Wilson
Siyah erkekliği oynamak: August Wilson'ın üç oyununda eril kimlik sorunsalı
  1. Tez No: 368977
  2. Yazar: VAHİT YAŞAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, August Wilson'ın erkeklik tasvirini ele alıp, Joe Turner Come and Gone (1988), Ma Rainey's Black Bottom (1985) ve Fences (1987) adlı oyunlarındaki geleneksel erkeklik kavramının karşılığını nasıl ve hangi durumlarda yitirdiğini inceler. Avantajlı gibi görülen erkeklik konumunun, yukarıda adı geçen oyunlardaki erkek karakterler derinlemesine incelendiğinde gittikçe anlamını yitirdiği görülmektedir. Wilson'un karakterlerinden bazıları cinsiyet“performansının”farkında olmadan, kendilerini“erkeksi”ve imtiyazlı görürken, bazıları da eril tahakkümü hak ettiğini düşünürken iktidarsız kalıp, kendini sınırlı, kafası karışmış, kurban edilmiş gibi görmeye meyillidir. Bu yüzden, Wilson'un çoğu erkek karakteri, iki arada bir derede kalmıştır. Kendilerini“emperyalist, beyazı üstün gören, kapitalist ataerkil”terim ve kavramına göre değerlendirip, Amerikan kapitalist teşebbüsüne dahil olamadıkları için, başarısız olmaya mahkum etmişlerdir. Sadece“gerçek”erkekliğin sınırlı bir tasvirini kabullendikleri için güç sunan, özdeşleştirdikleri sistemi eleştirmek yerine, normatif erkeklikle olan kimlik mücadelesini başkalarına, diğer bir deyişle, çevrelerindeki kadınlara çocuklara ve arkadaşlarına yıkarlar. Erkeklik her zaman hegemonyacı beyaz merkezli toplumsal anlayış tarafından senaryolaştırılmış ve yönetilmiş bir performans, kurgu ve roldür. Bu yüzden, bu oyunlarda“rol yapmanın ağırlığı,”“erkeklik ikilemi”ve daha doğrusu“erkeklik krizi”görülmektedir. Siyah erkekliğin performansı ile ilgili kavramlar ve teoriler çerçevesinde, bu tez Wilson'ın siyah erkekleri arasında görülen performans krizini örneklendirir. Roller ve performanslar derlemesi olarak bell hooks'un“plantasyon ataerki,”Richard Majors and Janet Billson'un“'cool' duruşu”ve Robert Staples'in“erkeklik gizemi”kavramları süregelen siyah erkeklik krizini açıklamaya yönelik kuramsal bir çerçeve sunmaktadır. Bu krize bir çözüm olarak, August Wilson beyaz erkek merkezli toplumsal anlayış tarafından oluşturulan ve dayatılan siyah erkeklik temsillerine karşı çıkmayı ve bu temsillere karşı Afrikalı Amerikalı toplum ile manevi ve kültürel bağlar kurmayı ve Afrika kökenini takdir etmeyi savunur. Anahtar Sözcükler August Wilson, Joe Turner's Come and Gone, Ma Rainey's Black Bottom, Fences, Erkeklik Çalışmaları, Siyah Erkeklik, Performans Krizi, Plantasyon Ataerki,“Cool”Duruşu, Erkekliğin Gizemi.
Özet (Çeviri)
This thesis explores August Wilson's portraits of masculinity and examines if and where traditional concepts of masculinity fail its participants in Joe Turner's Come and Gone (1988), Ma Rainey's Black Bottom (1985), and Fences (1987). The seemingly advantageous position of masculinity becomes increasingly hard to pin down as a close examination of the male characters in these plays indicates. While some of Wilson's characters are unaware of their gender performances, they sense they are“being”masculine instead of“performing”masculinity and assume privilege; a few of them are inclined to see themselves as limited, confused and victimized by gender expectations, as deserving authority, but remaining powerless. Thus, many of Wilson's male characters are caught in a double bind. Measuring themselves by the term and concept of“imperialist, white supremacist, capitalist patriarchy,”yet unable to participate in the American capitalist enterprise,“they are doomed to fail.”Rather than criticizing their male systems of identification that propose power only in return for accepting a limited version of“real”masculinity, they prefer to transfer their own identity struggle with“normative”masculinity onto others, i.e. women, children or friends. Masculinity is clearly always already a performance, a construct, a role that has been scripted and directed by hegemonic white society. Hence, in these plays, there is“a role strain,”“a male dilemma,”“a crisis of masculinity.”In the framework of the relevant theories or concepts related to the performativity of black masculinity, this thesis exemplifies the performance crisis observed among black males in Wilson's canon. As a collection of roles and performances, bell hooks'“plantation patriarchy,”Richard Majors' and Janet Billson's“cool pose”and Robert Staples'“masculine mystique”concepts provide a theoretical framework to understand the ongoing crisis in black masculinity. As a solution to this crisis, August Wilson, through his black male characters, highlights resistance to European American representations of African American manhood, promoting instead, a spiritual and cultural connection with the African American community and a recognition and appraisal of their ancestry. Key Words August Wilson, Joe Turner's Come and Gone, Ma Rainey's Black Bottom, Fences, Masculinity Studies, Black Masculinity, Performance Crisis, Plantation Patriarchy, Cool Pose, Masculine Mystique