Hacettepe Üniversitesi ve Tahran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde okuyan öğrencilerin küreselleşmeye bakış açıları üzerine kültürler arası karşılaştırma
Cross-cultural comparison on globalization perspectives of the students, studying in the Sociology Department in Hacettepe and Tehran university
- Tez No: 368979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada küreselleşme olgusunun, farklı algıları ve boyutları sistem ve süreç mantığı içerisinde incelenmiştir. Bu bağlamda küreselleşme algıları karşılaştırılmış ve küreselleşmenin boyutları ve bu boyutların birbirleriyle etkileşimleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Ulusal kültürlerin, ekonomilerin ve sınırların bütünleştiği, hemen hemen her alanda yeni eğilimlerin güç kazandığı günümüz dünyasında, bilgi, iletişim, yeni enerji sistemleri, üretim sistemindeki dönüşüm ve her şeyden önemlisi, teknoloji ve yenilik alanında yapılan yatırımların yönlendirdiği yeni bir yapılanma ortaya çıkmıştır. Küreselleşme olarak ifade edilen bu yeni yapılanmanın etkileri, küresel bütünün, teknolojik, kültürel, sosyolojik, ekonomik ve politik alanlarında yaygın bir şekilde yaşanmaktadır. Küreleşme süreci, bu bakış açısıyla ekonomik, teknolojik, sosyo-kültürel ve siyasal dünyayı içine alan bağlantılar şeklinde kabul edilecek olunursa, küreselleşmenin bu değişim ve gelişim süreçleri içerisinde, gelişmiş, özellikle de gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkelerin refah düzeyinin artırılmasında, itici bir güce sahip konumda olduğu, belirgin hale gelebilmektedir. Bu araştırma, küreselleşmenin bütün boyutlarıyla incelenmesini, bu boyutların özellikle gelişmekte olan ülkelerin üzerindeki etkisini, değişen yeni dünya sistemi ve küreselleşme ile birlikte kalkan sınırların sınırsızlığının yansımasını ve sosyal bilimcilerin farklı görüşleriyle küreselleşmeyi kültürel, ekonomik ve teknolojik açıdan değerlendirmelerini, ayrıca küreselleşmenın farklı kültürler üzerindeki etkisini inceleyecektir. Bu amacla araştırmacı tarafından 52 soruluk bır anket hazırlanmıştır. Anketler 245'i Hacettepe Üniversitesi ve 243'ü Tahran Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okuyan toplam 488 öğrenciye uygulanmıştır. Anahtar Sözcükler;KüreselleĢme, Kültür, KüreselleĢme Algıları, KüreselleĢmenin Boyutları, KüreselleĢme ve Gençlik
Özet (Çeviri)
GHAHREMANPOUR, Ali, Cross-Cultural Comparison on Globalization perspectives of the Students, studying in the Sociology Department in Hacettepe and Tehran University. Master Degree Thesis, Ankara 2014 In this study phenomenon of globalization's different perceptions and dimensions within the logic of system and processes were examined. In this context, the perceptions of globalization were compared and globalizations' dimensions and interaction of these dimensions have been studied. National cultures, economies and borders was integrated into almost every area of the new trends that's gained power in today's world, information and communication, new energy systems, transformation in the production processes and most importantly, new structure, which directed by technology and innovation in the field of investment, has emerged . Effects of this new restoration, expressed as Globalization, experienced globally and widely in the technological, cultural, sociological, economic and political areas. The process of globalization, from this perspective, when accepted as a connection that include economic, technological, socio-cultural and political world and changing development processes, becomes apparent for the driving force of improving welfare level in developed, particularly in developing and least developing countries. This study will examine the globalization with all of its' dimensions, these dimension impacts especially on developing countries, changing new world system and minimum reflections of the immensity which lifted by globalization, and evaluation of globalization with social scientists different opinions in terms of cultural, economic and technological aspects. In addition to these, study will also examine the globalization's impact on the different cultures. For this purpose, researcher prepared a questionnaire consisting of 52 questions. Surveys applied to a total of 488 students which 245 students from Hacettepe University, and 243 students from Tehran University. Key Words; Globalization, Culture, Globalization Perception, Dimensions of Globalization, Globalization and Youth