The International Criminal Court: An autonomous agent of human security?
Uluslararası Ceza Mahkemesi: Birey güvenliğini temel alan üstün bir araç mıdır?
  1. Tez No: 368983
  2. Yazar: RANA BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAVVA KÖK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, birey güvenliğinin zirvesi kabul edilen Uluslararası Ceza Mahkemesinin incelemesi üzerinden güvenlik çalışmalarına alternatif bakış açılarını bir arada sunmayı amaçlamaktadır. Eskiden, güvenlik çalışmaları devleti temel alırdı. Bu sebeple, ulusal ve uluslararası güvenlik konuları, güvenlik çalışmalarının incelediği temel konular olmuştur. Soğuk savaş sonrası dönemde, güvenlik konuları, tehdit algılamasının değişmesiyle değişikliğe uğradı. Artık devletin varlığı, esas güvensizlik ve istikrarsızlık sebebi haline geldiğinden, devletler değil bireyler devlete karşı koruma altına alınmalıydı. Dolayısıyla, güvenlik çalışmaları sivillerin güvenliği üzerine yoğunlaştı. Birey güvenliği kavramı nispeten yeni olmasına rağmen devletler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası örgütler tarafından büyük ölçüde desteklendi. Kavramsallaştırılmasının ötesinde, birey güvenliğinin uygulamaya konması, kalıcı bir uluslararası ceza mahkemesinin kurulmasıyla can buldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi, bireyler üzerinde yargılama gücüne sahip ve uluslararası örgütlerden tamamen bağımsız bir mahkeme olarak tasarlanmıştır. Bu yapısıyla yürürlüğe girdiğinden, oldukça etkin ve tarafsız bir mahkeme olması bekleniyordu. Ancak, ilk 12 yılında, sadece Afrika odaklı dava seçimleri yüzünden şiddetli eleştirilere maruz kalmaktan ve ABD'nin mahkeme karşıtı propagandasıyla güvenilirliği zedelenen bir mahkeme olmaktan öteye geçemedi. Genel olarak, bu çalışma, uluslararası ceza mahkemesinin birey güvenliğini temel alan üstün ve etkili bir güç olup olamadığını tartışmaktadır. Anahtar Kelimeler Uluslararası Ceza Mahkemesi, Birey Güvenliği, Roma Statüsü, Uluslararası Ceza Mahkemesi Davaları, Uluslararası Ceza Mahkemesi Karşıtı Propagandalar.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a completion of alternative perspectives to security studies through the analysis of the international criminal court which is accepted as the culmination of human security. It was the 'state' that was referred as the referent object in security studies. Thus, national and international security concerns were the core issues examined in security studies. After the end of the Cold War, security concerns multiplied with the shift in threat perceptions. Now that the existence of the state has been the principal reason of instability and insecurity, there should be protection for the individuals, not the states. Hence, the security studies also concentrated on the security of the civilians. The concept of human security is a relatively new issue and it is considerably supported by states, NGOs, international organizations. Beyond its conceptualization, the implementation of the human security has been most vivid with the establishment of a permanent international criminal court that is based on human security, namely the International Criminal Court (ICC). The Court has jurisdiction over individuals and it has been designed as fully independent from international organizations. Since it entered into force with this structure, it was expected to be highly efficient and unbiased court. However, in its first twelve years, the Court was severely criticized with its case selection (mostly concentrated on Africa) and it was considerably undermined with the anti-ICC campaign of the USA. In general, this thesis argues that the ICC could not be an effective and autonomous agent of human security although its statute was designed as giving nearly no room for abuses and misinterpretations. Key Words International Criminal Court, Human Security, Rome Statute, ICC Cases, Anti-ICC Campaign