Sultan Abdülaziz döneminde yaşanan mali bunalım ve uygulanan mali reformlar (1861-1876)
The finansal crisis era of Sultan Abdülaziz and implemented finansal reforms (1861-1876)
  1. Tez No: 369006
  2. Yazar: FATİH SEFA TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VELİ SEYİTDANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmayla, 1861-1876 yılları arasında ortaya çıkan mali bunalımda, günümüz mali analiz teknikleri kullanılarak ilgili dönem bütçelerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Dönemi daha iyi anlaşılabilir kılmak için Tanzimat sonrası Osmanlı Devletinin genel durumuna değindikten sonra ekonomik ve mali konularda yenileşme hareketleri ve dönemin modern bütçe çalışmaları analiz edilmiştir. Özellikle Kırım Savaşı ile ortaya çıkan parasal daralma sonrası Osmanlı Hükümeti'nin kamu harcamalarını dış borç ile finanse etmesi ve bu yöntemi sürekli kullanmasıyla mali bunalım kaçınılmaz hale gelmiştir. Dönemin maliye bürokrasisi mali bunalımın ötelenmesi ve çözümü çalışmaları kapsamında modern anlamda mali bütçe hazırlanmasının ve uygulanmasının gerekliliği önerilmiş, mevzuatı hazırlanmış ve bu doğrultuda bütçeler yürürlüğe girmiştir. Sonuç olarak dönem bütçelerinin sadece zorunlu kamu harcamaları ve borçlarının karşılanmasını hedeflediği tespit edilmiş olup mali politika fonksiyonunu yerine getirememiştir. Anahtar Sözcükler Osmanlı Devleti, Tanzimat Dönemi, Mali Bütçe, Mali Analiz, Borçlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate budgets of 1861-1876 financial crisis period by using today's financial analysis techniques. To make better understood the period, first general conditions of Ottoman Empire after the Tanzimat period is mentioned then economic and financial reforms and period's modern budget process was analyzed. Especially during the Crimean War, after emerging monetary contraction, the Ottoman Government's public spending was financed by foreign debts and this method was used continously and as a result financial crisis had become inevitable. In order to solve or at least delay the financal crisis, financial breuchracy proposed to prepare and implement modern budget and prepared legislation and then proposed budgets entered into force in this direction. As a result, the period's budget objective was to meet only mandatory public spending and debt but unfortunatelly could not fulfill the function of fiscal policy. Key Words The Ottoman Empire, Tanzimat Period, Financial Budget, Financial Analysis, Debts.