Sağlık iletişiminde sosyal medya kullanımı
Use of social media in health communication
  1. Tez No: 369043
  2. Yazar: EMİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüz iletişim dünyasında, insanların hızlı bir şekilde etkileşimine imkân tanıyan sosyal medya, sağlık alanında bilgi ihtiyacının karşılanması için hem bireysel düzeyde hem de kitlesel olarak kullanılabilecek en etkili araçlardan biridir. Sosyal medya insanların kendi istekleri doğrultusunda kullandıkları iletişim araçlarıdır. Bu yüzden hedef kitle tayininin kolayca yapılabilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla iletilmek istenen sağlık mesajlarının istenilen hedef kitleye ulaştırılabilmesi sosyal medya araçları sayesinde çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada, sağlık iletişimi çerçevesinde sosyal medya araçlarının kullanım durumu incelenerek, sosyal medya aracılığıyla oluşturulacak sağlık iletişimi mesajlarının istenilen sonuçları vermesi için nasıl bir strateji belirlenmesi gerektiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda sağlık sektöründeki bazı kuruluşların sosyal medya aracılığıyla yapmış olduğu paylaşımların içerikleri ve etkileşim oranları incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sağlıkla ilgili mesajlar eğer sosyal medyadan sunulacaksa, mesajın içeriğine göre bir tür belirlenmeli ve doğru zamanlarda paylaşımlarda bulunulmalıdır. Bu, tür ve zamanlar kullanılan sosyal medya araçlarına göre farklılık göstermekte ve istenilen sonuçlara ulaşabilmek için bu farklılığın gözetilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world of communication; social media which allows people to interact quickly is one of the most effective tools that can be used in health field in order to satisfy information needs of both individual and massive levels. Because social media is used by people in terms of their wishes, it provides an easy assignation of target population. Therefore, health messages which are wanted to be conveyed to target audience can be carried quickly through the social media tools. In this study, the using of social media tools in the context of health communication and the issuance of health communication messages through social media will be created to give the desired results must be determined how to be put forward a strategy has been studied. In this context, sharings of some organizations in health sector and interaction rates were examined. According to results of the study health-related messages should be determined according to content of the message and should share at the right time if they will be presented from the social media. This type of social media and times vary according to the media tools which are used and it should be respected to reach the desired results.