Tarımsal faaliyetler standardı ve Vergi Usul Kanununa göre büyükbaş hayvan işletmelerinde amortisman hesaplaması ve karşılaştırılması
According to standard of agricultual activities and Tax Procedure Law, calculation and comparison of depreciation in business of cattle
- Tez No: 369141
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Genel olarak Türkiye'deki muhasebe uygulamaları konusunda, Türkiye Muhasebe Standartları ile Vergi Usul Kanunu'nda farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklardan biri de amortisman işlemlerinde söz konusudur. Bu çalışmanın konusu, tarım işletmelerinde toplam varlıkların içerisinde önemli bir yere sahip olan ve bu nedenle finansal durumun belirlenmesinde büyük öneme sahip olan canlı varlıklara ait amortisman işlemleri ve Türkiye'de uygulanan amortisman işlemleri ile bunlara ilişkin TMS-41 ile yapılan düzenlemeler ve farklılıklar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise, Vergi Usul Kanunu ile TMS-41'de canlı varlıkların amortisman işlemlerine ilişkin olarak benimsenen yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelemektir. Anahtar Kavramlar: Amortisman ĠĢlemleri, Canlı Varlıklar, TMS 41.
Özet (Çeviri)
In general, there are differences between Turkish Accounting Standards, Tax Procedure Law in terms of accounting procedures in Turkey. One of these differences is about depreciation procedures. This paper deals with depreciation procedures concerning biological assets, depreciation procedures applied in Turkey; related differences and regulations made with Turkish Accounting Standards as well as which have a significant place in agricultural enterprises total assets and therefore have an important role in determining financial conditions. The aim of this study is to analyze and compare the approaches about the amortization process of biological assets according to Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standard 41. Key Concepts: Depreciation Procedures, Biological Assets, TAS-41.