Birleşmiş Milletler barış operasyonları ve soğuk savaş sonrası dönemde Birleşmiş Milletler barış operasyonlarının değişiminin incelenmesi
United Nations peace operations and the changes in the United Nations peace operations after the cold war
  1. Tez No: 369194
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı Birleşmiş Milletler Barış Operasyonlarının kavram olarak ve uluslararası hukuktaki dayanakları ile incelenmesi ve Soğuk Savaş sonrasındaki dönemde ortaya çıkan konsept değişimi bağlamında BM Barış Operasyonlarının değerlendirilmesidir. Tezin araştırma aşamasında BM barış operasyonları ile ilgili literatür taraması yapılmış olup elde edilen bulgular dört bölüm halinde tezde aktarılmıştır. Bu kapsamda öncelikli olarak Birleşmiş Milletler barış operasyonları konusu kavramsal çerçeve içinde incelenecektir. Bu bölümde BM antlaşması ve BM yapısı incelendikten sonra BM barış operasyonlarının insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. İkinci bölümde barış operasyonlarının temel prensipleri ayrıntılı olarak incelenecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde soğuk savaş sonrası dönemde barış operasyonlarının değişimi üç başlık altında incelenecektir. Bu bölümdeki Yeni Ufuk Süreci henüz yeni gelişmekte olan bir konu olduğundan dolayı bu konuyla ilgili yayın azlığı dikkat çekmiştir. Çalışmanın son bölümünde geçmişten günümüze TSK'nın da katkı verdiği barış operasyonları incelenecektir. Anahtar Kelimeler : Birleşmiş Milletler, Soğuk Savaş, Birleşmiş Milletler BarışOperasyonları, Uluslararası insancıl hukuk, insan hakları, Barış İçin Birleşme.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine and to evaluate the concecptual change of the United Nations Peace Operations(UNPO) after the Cold War. During the study phase, literature surveillance was made about the UNPO and the findings are presented in for chapters in the thesis. In this scope, the first chapter of the thesis examines UNPO conceptually. To conclude this, UN charter and the structure of the organisation will be examined first. Then, UNPO will be examined in the concept of human rights and international humanitarian law. The second chapter is about the principles of UNPO. Thirdly, the conceptual change with the UNPO after the Cold War will be examined. In the last chapter, UNPO that Turkish Army took and takes part in will be examined. Key Words : United Nations, Peace Operations, Cold War, United Nations PeaceOperations, International humanitarian law, Human rights, Uniting for Peace