The role of the United Nations in facilitating national reconciliation and positive peace
Birleşmiş Milletlerin ulusal uzlaşı ve pozitif barışın sağlanmasındaki rolü
  1. Tez No: 965669
  2. Yazar: SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF MANDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anlaşmazlık Çözümü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İki dünya savaşının bütün dünyada yaratmış olduğu büyük yıkımdan sonra 1945 yılında sürdürülebilir bir barış ortamının sağlanabilmesi için kurulan Birleşmiş milletler, kurulduğu günden bu yana birçok sınavdan geçmiştir. Bunların bazılarında başarılı sonuçlar elde etmiş olmasına rağmen dünyada barışın sürdürülebilmesi yönünen birçok başarısızlığı da olmuştur. Bu tezde Birleşmiş Milletler'in pozitif barış ve ulusal uzlaşı süreçlerine kurumsal katkılarını incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda hem soğuk savaş döneminde hem de soğuk savaş sonrası dönemde BM'in yapmış olduğu faaliyetler örnek caseler üzerinden incelenmiştir. Çalışmada, BM'nin barış gücü operasyonları, barış inşası komisyonları, insan hakları mekanizmaları, geçiş dönemi adaleti uygulamaları ile sosyal kalkınma programları üzerinden pozitif barışa katkıları nitel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca, Ruanda, Sierra Leone, Kolombiya, Myanmar ve Bosna gibi örnek olaylar aracılığıyla bu katkıların başarı ve sınırlılıkları tartışılmıştır. Tez, BM'nin söylemsel düzeyde pozitif barış normlarını desteklediğini, ancak yerel aktörlerle kurumsal eşgüdüm eksikliği, Güvenlik Konseyinde yer alan daimi üyelerin siyasi çıkarları gibi nedenlerle bu normları uygulamada tam olarak gerçekleştiremediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The United Nations, which was established in 1945 to ensure a sustainable peace environment after the great destruction caused by the two world wars all over the world, has passed many tests since its establishment. Although it has achieved successful results in some of these, it has also had many failures in terms of sustaining peace in the world. This thesis aims to examine the institutional contributions of the United Nations to positive peace and national reconciliation processes. In this context, the activities of the UN during both the Cold War and the post-Cold War periods were examined through sample cases. In the study, the contributions of the UN to positive peace through peacekeeping operations, peacebuilding commissions, human rights mechanisms, transitional justice practices) and social development programs were evaluated with qualitative methods. In addition, the successes and limitations of these contributions are discussed through case studies such as Rwanda, Sierra Leone, and Colombia. The thesis reveals that the UN supports positive peace norms at the discursive level, but cannot fully implement these norms in practice due to reasons such as lack of institutional coordination with local actors and political interests of permanent members of the Security Council.