Nitrofen verilerek konjenital diafragma hernisi oluşturulan ratlarda prenatal hormonal tedavinin yeri
The Role of prenatal hormonal treatment in rats in which congenital diaphragmatic hernia was produced using nitrofen
- Tez No: 89032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN DOKUCU, YRD. DOÇ. DR. SELÇUK OTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Cerrahi tedavi ve yoğun medikal tedavilere rağmen konjenital diafragma hernili yeni doğanlarda mortalite halen çok yüksek oranlardadır. Akciğer hipoplazisi daima bu patolojiye eşlik etmektedir. Bu deneysel çalışmada, anne ratlara nitrofen vermek suretiyle yavru ratlarda konjenital diafragma hernisi (KDH) oluşturulması ve prenatal dönemde anne ratlara uygulanan hormonal tedavinin KDH gelişmiş yavru ratlarm akciğerlerine olan etkilerini morfometrik, biyogenetik ve histopatolojik olarak incelemeyi amaçladık. Bu amaçla ratlar, kontrol, nitrofen ve nitrofen+TRH+betametazon olmak üzere 3 ayrı grupta değerlendirildi. Nitrofen grubu ile nitrofen+TRH+betametazon gruplarında elde edilen, akciğer ağırlıkları, akciğer ağırlığı/total vücut ağırlıkları oranlan ve DNA değerleri biribirleriyle karşılaştırıldı. Bu iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Kontrol grubunda elde edilen sonuçlar diğer iki grupla karşılaştırıldığında, istatistiki olarak anlamlı derecede farklılık olduğu görüldü (pO.0001). Akciğerlerin histolojik değerlendirme sonuçlan, nitrofen ve nitrofen+TRH+betametazon gruplan arasında farklılık göstermeden hipoplazi bulgulan gösteriyordu. Bu sonuçlarla KDH gelişen ratlara uygulanan prenatal tedavinin, akciğer hipoplazisini iyileştirici yönde bir etkisinin olmadığı söylenebilir. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY Despite standard surgical and medical therapy, the mortality rate is still very high in newborn with congenital diaphragmatic hernia (CDH). CDH usually associated with lung hypoplasia. The purpose of this experimental study was to determine, morphometrically, biogenetically and histopathologically, the effects of maternal hormonal therapy on lung hypoplasia in newborn rats in which CDH has been previously occurred using nitrofen. Three groups were set up. The lung weight, lung weight/total body weight ratio and the amount of DNA were compared. There were no significant difference between the nitrofen and the treatment groups.