Nitrofen verilen gebe ratlarda,yavru ratlarda oluşacak konjenital diyafram hernisinin ve fetal akciğer hasarının engellenmesindetirotropin salgılattırıcı hormon, glukokortikoid ve insülinin etkileri
To be given in pregnant rats with nitrophen gender rats diaphragma herni̇es and fetal lung disability thyrotropi̇n releasi̇ng hormon,glucocorticoid and insulin effects thyrotropin releasing hormone, glucocorticoid and insulin effects
  1. Tez No: 496706
  2. Yazar: AYŞE BAHAR ÖNAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÜNAL BIÇAKCI, PROF. DR. MEHMET ENDER ARITÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada gebe ratlarda deneysel olarak nitrofen verilerek doğacak yavru ratlarda oluşan diyafram hernisinin gruplarda gebeye verilen TRH,insülin ve glukokortikoidin diyafram hernisinin ve akciğer hipoplazisinin engellenmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmamızda 5 ader dişi rat 5 adet erkek rat ile 24 saat aynı kafeste bulunduruldu. Postcoital 24. Saatte vajinal smear elde edilerek koyu renkli salgının görülmesi gebelik ihtimalini desteklemektedir. Grup1; ilaç verilmedi, grup 2 ;9. günde oral gavaj ile nitrofen verildi,grup 3;9. günde oral gavaj ile nitrofen verildi 19. günde intraperitoneal TRH verildi,grup4;9. Günde nitrofen verildi 19.günde intraperitoneal glukokortikoid verildi,grup5 ;9. Günde nitrofen verildi 19.günde intraperitoneal insülin verildi ve doğan ratlarda APGAR skorlaması yapılarak ötenazi sonrası bilateral anterior torakotomi median sternatomi ile torakal kavite görülerek diyafram defekti değerlendirildi,çıkartılan akciğerler hassas terazi ile tartıldı %10 luk formalin solüsyonunda tespit edildikten sonra alveol ve bronş sayımı yapıldı. BULGULAR: APGAR skoru değerlendirildiğinde en olumlu sonuç insülin ajanından alındı. Akciğer ağırlıkları değerlendirldiğinde sham grubuna en yakın değer insülin verilen grupta görüldü. Diyafram defekti nitrofen verilen grupta %71 iken diyafram defektinin en az oluştuğu grup trh verilen grup olarak görüldü.Alveol ve bronş sayımı yapıldığında sham grubundan daha çok bronş ve alveol sayısı elde edilen grup insülinin kullanıldığı grup oldu. SONUÇ:Bu çalışmada insülin akciğer gelişimi açısından en olumlu sonuç alınan ajan olmuştur.Fakat diyafram defektinin engellenmesinde en iyi sonuç TRH verilen grupta alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Diyafram hernisi,nitrofen,insülin,TRH,deksametazon
Özet (Çeviri)
AIM:In this study,diaphragmatic hernia which occurs in puppies born to give birth ,TRH given to pregnancy ,insülin and glukokortikoids,diaphragmatic hernia and to preventhe formation of lung hipoplasia. MATERİAL AND METHOD: Five female rats were housed in the same cage with male rats for 24 hours.Postcoital 24,vaginal smear was obtained at 24th hour and a dark colored epidemic was observed to support pregnancy possibility.Group1; no medicine,grup2;9,daily oral gavage with nitrophene,grup3; 9,daily oral gavage with nitrophene 19,daily intarapeitoneal given TRH,grup4;9,daily oral gavage with nitrophene 19,daily intraperitoneal given glucocorticoid,grup5;9,daily oral gavage with nitrophene 19,daily intraperitoneal given insülin.After euthanasia bilateral anterior toracotomi,median sternatomy and thoracis cavity will be used to evaluate the diaphram defect.The extracted lungs will be evaluated with alveolar and bronchial counts after detection in%10 formalin solution to measure lungs with sensitive scales. RESULTS: When the APGAR score was evaluated,it was found that the most favorable response was given by insülin. When the lung weights were evaluated ,the other insülin group nearest to the sahm group was obtained. The diaphragma defect was %71 in the nitrophene group and yhe best response was in the group given TRH. Group ,bronchial and alveolar numbers were obtained from the group was seen as the group given insülin. CONCLUSION: In this study,insülin was the best drug for treatment in terms of lung development. But in the prevention of diaphragmatic deficit ,we werw thw best result in the group given TRH. KEY WORDS: Diaphragma hernia, nitrophene, insulin, TRH, dexamethasone.