Engelli sporcularla çalışan antrenörlerin stresle başa çıkma yöntemlerinin incelenmesi
An examination of the methods of coping with stress by coaches working with disabled athletes
  1. Tez No: 369767
  2. Yazar: MEZİYET TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma, engelli sporcularla çalışan antrenörlerin stresle başa çıkma yöntemlerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda farklı illerde görev yapan bedensel, görme, zihinsel ve işitme engelli sporcularla çalışan antrenörler araştırmanın çalışma evrenini oluşturmuştur. Bu çalışma evreni içerisinde araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen, yaşları 21 ile 64 arasında değişen ve 34,62 ± 8,77 ortalama yaşa sahip, 36 bayan 177 erkek olmak üzere toplam 213 antrenör araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacı ile kişisel bilgi formu ve engelli sporcularla çalışan antrenörlerin stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek için Folkman ve Lazarus tarafından 1980 yılında geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Şahin ve Durak (1995) tarafından gerçekleştirilen Stresle Başa çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız değişkenlere bağlı olarak; bağımsız örneklem t-testi veya Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) veya Kruscal Wallis H testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkın kaynağını bulmak için LSD veya Scheffe testlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine the methods of coping with stress by coaches working with disable athletes. Accordingly, the target population of the study included coaches working in different cities with athletes who are physically, visually, mentally or hearing impaired. Among this target population, the sample group of the study included a total of 213 coaches, with 36 females and 177 males, who wanted to participate in the study on a voluntarily basis and whose ages vary between 21 and 64 years old with an average age of 34.62 ± 8.77. The study used a personal details form to collect data and the Scale for Styles of Coping with stress developed by Folkman and Lazarus in 1980 and adapted into Turkish by Şahin and Durak (1995) in order to determine the individual styles of coaches in handling stress while working with disabled athletes. The data collected was analyzed with independent sample t-test or Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance (ANOVA) or Kruscal Wallis H test based on the independent variances. LSD or Scheffe tests were employed in order to find the source of difference between groups.