Kahramanmaraş'ta spora katılımı etkileyen faktörlerin ilköğretim ikinci kademe (Ortaokul) öğrencileri boyutunda incelenmesi
Examining the factors that affect the secondary students to join a sport in kahramanmaras
  1. Tez No: 369768
  2. Yazar: GÜNSELİ ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş'ta spora katılımı etkileyen faktörlerin ortaokul öğrencileri boyutunda nasıl şekillendiğini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Kahramanmaraş il merkezinden 6 devlet okulu ve 2 özel okul olmak üzere toplam 8 ortaokul araştırmanın çalışma evrenini oluşturmuştur. Bu çalışma evreni içerisinde araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 1871 bayan (%49,6) ve 1900 erkek (%50,4) olmak üzere toplam 3771 öğrenci araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın amaçları doğrultusunda gerekli olan veriler araştırmanın konusuna uygun olarak literatür bilgilerden de faydalanılarak araştırmacıların kendileri tarafından hazırlanan 33 sorudan oluşan anket formu ile sağlanmıştır. Değerlendirilmeye alınmış anketlerin sayısal olarak ifade edilebilmesi için öğrencilerin hem demografik bilgileri hem de anket sorularına verdikleri cevaplar frekans ve yüzdelik hesaplamalara tabi tutularak dağılımlar ortaya konulmuştur. Değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı Ki-Kare (x2) bağımsızlık testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is made to clarify how the factors affect the secondary students on the participation in a sport in Kahramanmaras. With this perspective, six public schools and two private schools, eight secondary schools in total from the city center of Kahramanmaraş are the universe of the study. Within this study, 1871 girls (%49,6) and 1900 boys (%50,4), 3771 students in total that are eager to participate in this survey are the samples of this study. Within the goals of the survey, the data that is essential, is gained from the questionnaire form with 33 questions that are prepared by the contenders with the help of the literature data as well. To define the examined forms within the numbers, students' demographic information and answers are taken into frequency and percentile calculations. To find out the variables among the statistics, the meaningful differences are analyzed with the ( ) independency test.