Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen onkoloji hastalarının prognozunu belirleyen faktörlerin prospektif olarak incelenmesi
Prospective investigation of factors determining prognosis with oncology patients in Intensive Care Unit of Cukurova University
  1. Tez No: 369769
  2. Yazar: ALİ OĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesinde takip edilen onkoloji hastalarının mortalitesine etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 2012-2014 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D. yoğun bakım ünitesinde takip edilen ardışık 100 hasta prospektif olarak incelenmiştir. Mortaliteyi etkileyen faktörleri saptamak için APACHE II, SOFA 1. gün ve SOFA 3. gün skorları kullanılmıştır. 0., 1. 2. ve 3. gün laktat düzeyleri, magnezyum, fosfor, potasyum, BUN ve beta 2 mikroglobülin düzeyleri belirlenmiştir. Hastaların yoğun bakımda takip edildiği süre boyunca vazopressör, renal, solunumsal destek ihtiyacı, nötropeni ve enfeksiyöz etkenler ile mortalite arasındaki ilişki belirlenmiştir. Yoğun bakım takibinden çıkarılıp servise devredilen hastalar (Grup 1: 40 hasta) ve yoğun bakım takibinde ölen hastalar (Grup 2: 60 hasta) olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 17.0 (SPSS Inc. Chicago, Ill, USA) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the factors that influence mortality the oncology patients in intensive care. Materials and Methods: In this study 100 patients who were followed up between 2012-2014 in the intensive care unit of Cukurova University Faculty of Medicine, Internal Medicine, were prospectively investigated. The mortality rates were evaluated by various scoring systems such as APACHE II , SOFA , SAPS throughout the duration of hospitalization we used ,first ,second and third day lactate levels , serum magnesium , phosphorus , potassium , BUN and admission beta-2-microglobulin levels. Requirements of vasopressor,renal,ventilator support during intensive care follow up, neutropenic status and infectious agents are evaluated in order to aim to mortality while follow up. Patients were divided into two groups; group 1 included 40 patients that were transferred from intensive care unit to service and group 2 included 60 patients resulted exitus during intensive care follow up SPSS program 17th version (SPSS Inc. Chicago, Ill, USA) was used to evaluate the data.