Deneysel olarak nonalkolik steatohepatit oluşturulmuş ratlarda tribulus terrestrisin karaciğer ve endotel fonksiyonları üzerine koruyucu etkisinin araştırılması
Experimental nonalcoholic steatohepatitis rats entodel functions of the liver and protective investigate the effects of Tribulus terrestrial
  1. Tez No: 369792
  2. Yazar: PINAR BALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kompleks mekanizmalar ve farklı etiyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen NASH tablosunda NO, ADMA, MMP ve adhezyon moleküllerinin etkili olduğu ve özellikle kronikleşme süreci ile komplikasyonların gelişiminde önemli rol oynayabileceği düşünülmektedir. Biz bu çalışmada; Tribulus terrestris'in, NASH gelişimi ve kronikleşme sürecindeki mekanizmalara ve endotel fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 200-220 gr arasında 35 adet erkek Sprague-Dawley cinsi ratlar kullanıldı. Ratlar her bir grupta 7 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Grup1; kontrol gurubu (8 hafta), Grup2; fruktoz ile NASH oluşturulan grup (8 hafta), Grup3; NASH oluşumu sırasında Tribulus terrestris verilen grup (8 hafta), Grup4; NASH oluştuktan sonra standart beslenme (14 hafta), Grup5; NASH oluştuktan sonra Tribulus terrestris verilen grup (14 hafta). Çalışma tamamlandıktan sonra ratlar dekapite edilerek alınan kan örneklerinde elde edilen numunlerde biyokimyasal parametreler çalışıldı. Ratlardan alınan karaciğer doku örnekleri ve damar örnekleri de histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Çalışmada serum glukoz, AST, ALT, Total kolestrol, HDL, LDL, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9, NO, ADMA düzeyleri ölçüldü ve Tribulus terrestris bitkisinin bu parametreler üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In the light of all these data, in the NASH table, occured depending on complex mechanisms and several aetiologic reasons, NO, ADMA, MMP and adhesion molecules are thought to be effective and play an important role on becoming chronic and on development of complication. In this study, we aimed to research the effects of Tribulus terrestris on NASH progress and on mechanisms and endothelium functions in the period of becoming chronic. In the study, 35 male Sprague-Dawley rats about weight of 200-220 g have been used. The rats were seperated to 5 groups, each of which has 7 rats. Group1; control group (8 weeks), Group2; NASH with fructose (8 weeks), Group3; given Tribulus terrestris during NASH progress (8 weeks), Group4; standard feding after NASH (14 weeks), Group5; given Tribulus terrestris after NASH progress (14 weeks). Rats were decapited after the study. Blood samples were taken and some biochemical parameters were studied. Liver, tissue and vessel samples taken from the rats were examined in the point of histopathology. The glucose, AST, ALT, total cholesterol, HDL, LDL, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9, NO and ADMA levels were measured in the serum and the effects of Tribulus terrestris on these parameters were examined.