Üç farklı güncel döner alet sisteminin eğri kanallardaki şekillendirme etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of shaping ability of three different contemporary rotary systems in curved root canals
- Tez No: 369805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI SUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda; 20° - 40° kanal eğimine sahip çekilmiş insan dişlerinde, farklı kinematik ve metalürjik özelliklere sahip döner alet sistemlerinin, kök kanallarında meydana getirdikleri düzleşme miktarlarının ve çalışma sürelerinin karşılaştırılması, şekillendirme sırasında meydana gelebilecek komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kök kanal gelişimi tamamlanmış, daha önce herhangi bir endodontik tedavi yapılmamış ve 18 mm. çalışma uzunluğuna sahip 60 adet alt büyükazı dişinin meziyal kanalları kullanılmıştır. Dişler, çalışma uzunluğu 18 mm. olacak şekilde kuron bölgelerinden kesildikten sonra, elmas yuvarlak frezler ile endodontik kaviteler açılmıştır. Şekillendirme öncesi radyografiler 10 ve 15. no K tipi eğeler ile alınmıştır. Kök kanal eğimleri ve kurvatür çapları hesaplanan dişler homojen bir şekilde 3 gruba ayrılmıştır. 1. gruptaki kanallar WaveOne Primary eğeler ile şekillendirilmiş, şekillendirme sonrası radyografiler yine aynı eğe ile alınmıştır. 2. gruptaki kanallar OneShape eğeler ile şekillendirilmiş, şekillendirme sonrası radyografiler yine bu eğe ile alınmıştır. 3. gruptaki kanallar Twisted File Adaptive SM1 ve SM2 eğeleri ile şekillendirilmiş, şekillendirme sonrası radyografileri SM2 eğe ile alınmıştır. Şekillendirme öncesinde ve sonrasında alınan radyografilerin hepsi modifiye Bramante tekniğine [1] göre standart bir şekilde alınmıştır. Radyografilerin karşılaştırılması için tüm radyografiler x10 büyütülmüş ve aydınger kağıtlara basılmıştır. Dişlerin dış kontürleri ve referans metal obje üstüste gelecek şekilde çakıştırma yapılmıştır. Eğelerin uç kısımları arasındaki açı ölçülerek kök kanallarında meydana gelen düzleşme miktarları hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the degree of transportation, working time and procedural errors during the preparation of root canals having 20° - 40° curvatures using different rotary systems with different kinematics and metallurgic properties. The mesial roots of 60 mandibular molar teeth with completely developed root apices , no previous endodontic treatment and having 18 mm. working lengths were used. After 18 mm. decoronization of the teeth, endodontic access cavities were prepared using round burs.The radiographs were taken with 10 and 15 no. K-files before the preparation.The sample teeth were divided into 3 homogeneous groups according to their curvature angles and radii of curvature . In the first group, the teeth were prepared with WaveOne primary instrument and the radiograph were taken with the same file after the preparations were completed. In the second group, the teeth were prepared with OneShape instrument and the radiographs were taken with the same file after the preparations were completed. In the third group, the teeth were prepared with Twisted File Adaptive SM1 and SM2 and the radiographs are taken with SM2 file after the preparations were completed. Standardized radiographs were taken according to modified Bramante's technique [1] before and after instrumentation. For the analysis of the radiographs, all the radiographs were printed on tracing papers with x10 magnification. The contours of the teeth and the reference objects were superimposed and the angle between the tips of the two files were measured for the calculation of the amount of straightening.