Güncel Nİ-Tİ tek eğe sistemlerinin kök kanalı temizleme etkinliğinin histolojik olarak değerlendirilmesi
Histologic evaluation of cleaning effectiveness of niti single-file systems
  1. Tez No: 384410
  2. Yazar: GÜHER BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. FARUK HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kök kanal tedavisinde amaç, kök kanallarının anatomik yapısına sadık kalınarak temizlenmesi ve şekillendirilmesinden sonra hermetik bir şekilde üç boyutlu olarak doldurulmasıdır. Kök kanallarının endodontik aletler ile temizleme ve şekillendirilmesi, kimyasal solüsyonlarla da yıkanması; kemo-mekanik hazırlık olarak bilinmektedir. Ancak geleneksel olarak kök kanallarının şekillendirilmesinde kullanılan aletlerin hiçbiri kök kanal sistemini tamamen temizleyememektedir. Çeşitli dezavantajlara sahip olmaları nedeniyle yaygın şekilde kullanılan el aletleri ve döner alet sistemleri yerine; geliştirilmiş fiziksel ve mekanik özelliklere ve farklı çalışma prensiplerine sahip endodontik aletlerin arayışı devam etmektedir. Günümüzde alet kırığı ve çapraz enfeksiyon riskini, tedavi için gerekli süreyi azalttığı iddiasıyla NiTi tek eğe sistemleri tanıtılmıştır. Çalışmamızın amacı, OneShape, WaveOne ve Reciproc tek eğe sistemlerinin kök kanal temizleme etkinliklerinin ProTaper döner alet sistemi ve paslanmaz çelik el eğeleri ile karşılaştırılarak incelenmesidir. Çalışmada, 100 adet vital pulpalı alt molar dişin mezial kökleri kullanılmıştır. Mezial kökün kanallarından bir tanesi şekillendirilirken, diğeri kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Şekillendirme işlemi tamamlandıktan sonra apikal, orta ve kuronal bölgede kalan pulpa ve dentin artıkları histolojik olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler Kruskal Wallis testi, Dunn's çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Korelasyon testi ile yapılmıştır. Sonuçlara göre, kuronal bölgede kök kanal temizliği yönünden gruplar arasında bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Apikal bölgede en etkili temizlik OneShape ile elde edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the root canal therapy is cleaning and shaping the root canal system whilst preserving anatomic structure and obtain a three dimensionally stable and tightly sealed root canal filling. Chemo-mechanical preparation is the combination of mechanical instrumentation with files and irrigation with chemical solutions. However, currently no instrument can predictably clean the entire root canal system. Thus, today the quest for better instrumentation systems with improved physical, mechanical properties and different movement principles continues. The recently introduced NiTi single-file systems are claimed to reduce the file fracture, time for the treatment and avoid cross-contamination and be able to completely prepare and clean root canals using one instrument. The aim of this study is to compare cleaning effectiveness of OneShape, WaveOne and Reciproc single files with ProTaper and stainless-steel K-files. In our study, a hundred mesial roots of mandibular first molars with vital pulp were used. One of the mesial canals was enlarged when the other one remained unprepared. After the instrumentation, the remaining pulp and debris in coronal, middle and apical part of roots are histologically evaluated. The amounts of remaining tissue were analysed statistically using the Kruskal Wallis, Dunn's and Pearson Correlation tests. As a result, no significant difference obtained between groups in terms of pulp remnants in coronal parts (p>0,05). OneShape achieved significantly better results (p0,05) for OneShape, WaveOne and Reciproc files.