Kritik boyutlu kemik defektlerinde lokal simvastatin ve led ile uygulanan fotobiyomodülasyonun kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik incelenmesi
Histopathologic evaluation of effects of local simvastatin and photobiomodulation by led on bone healing in critical sized defects
  1. Tez No: 369815
  2. Yazar: MUAMMER ÇAĞRI BURDURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kemik iyileşmesi üzerine yapılan çalışmalar kolay elde edilebilen ve ucuz ilaçlar ile hasta konforunu yüksek tutan biyostimülatif cihazlar üzerine yoğunlaşmıştır. Yüksek kan kolesterol seviyesini düşürme amaçlı kullanılan statinler pleiotropik etkileri ile bu ilaçların başında gelmektedir. Fotobiyomodülasyon (FBM) ışık saçan diyod (LED) cihazlarla kemik oluşumunu hızlandırmaya yönelik tedavi alternatifidir. Bu çalışmanın amacı sıçan kalvaryumlarında oluşturulan kritik boyutlu defektlerde FBM ve lokal simvastatinin yeni kemik yapımına etkilerini histopatolojik olarak değerlendirmektir. Çalışmada 13 haftalık 28 adet Spraque Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Deneklerin kalvaryumlarına bilateral olarak açılan kritik boyutlu defektlerin birine lokal simvastatin yerleştirildi diğeri boş bırakıldı. Deneklerin yarısına FBM tedavisi uygulanırken diğer yarısı spontan iyileşmeye bırakıldı. Denekler 7 ve 14 gün sonra sakrifiye edilerek örnekler histopatolojik incelemeye alındı. Histopatolojik inceleme sonrası 14. gün FBM ve simvastatinin yeni kemik yapım değerleri 7. günden anlamlı derecede yüksek bulundu. FBM ve simvastatinin birlikte yeni kemik yapım değerleri kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulundu. FBM ve lokal simvastatinin yeni kemik yapımına olumlu etkilerinin olduğunu ancak daha çok çalışma yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Studies on bone healing have recentlyfocused on easily achievable and less costly medications as well on biostimulative devices. Statins which are used for lowering high colesterol levels are leading productsin this context with their pleiotropic effects. Photobiomodulation (FBM) is a trearment alternative which aims to stimulate bone formation with light emitting diode (LED) devices. The purpose of this study is to histopathologically evaluate the effect of FBM and locally applied simvastatin on bone formation in critical size defects formed in rat calvaria. Twenty-eight spraque dawley male rats of 18 weeks were used. Two bilateral defects are createdin the clvaria of the experimental animals. Local simvastatin was applied in one of the defects where on the other one was left empty. Half of the animals were subjected to FBM treatment where on the remaining half were left to spontaneous healing. The animals were sacrified at 7 and 14 days and the specimens were histopathologically analized. Histopathologic evaluation revealed that the 14 day new bone formation levels were significantlyhigher compared to 7 days. Both combined and individual bone formation levels of FBM and simvastatin were significantly higher than the control group. It was concluded that FBM and local simvastatin had favorable effects on new bone formation however further supported researchs are definitely warranted to make more definite statements